24. marec – Pokracujeme v pobyte na Grenade, nenudime sa. Mame s Lubom prenajate auto a tak ja mam okrem ranneho behu aj poobednajsi bicykel, ked ma Lubo odvezie niekam mimo ruchu a ja sa tam vyblaznim. On sa zatial kupe.
Okrem toho upratujeme a hlavne – snazime sa zbavit Jeanine. Mala by definitivne opustit lod zajtra. S nou je to chvilu zabava, ale uz nas tie jej veci po lodi a spolocenske nutkania zacinaju otravovat.
Grenada je krasny ostrov v Karibiku nedaleko Venezuely o rozlohe 344 km2 s temer 110 tisic obyvatelmi. Sme v civilizacii. Internet na mole s ruterom privedenym do lodi, pitna voda, elektrika. Vsetko co k modernej marine patri za prijatelne ceny. Vynikajuco zasobene obchody s jachtarskymi potrebami.
Davam do pozornosti slovenskym jachtarom – Je tu charterova zakladna SunSail a aj ine. A kto sa chce plavit v nadhernych Grenadinoch, ma to tu hned pred nosom. Netreba prenajimat lode na Martiniku a pracne sa preplavovat cez Luciu a San Vincent. Odtial to ste za 25 mil na Carriuacou, kde sa odhlasite z Grenady a 5 mil je Union Island, prihlasanie sa a cez Mayreau ste za 10 mil na Tobago Cays.
Ostrov ma bohatu historiu kedy sa tu o vlastnictvo ostrova mleli Francuzi s Anglicanmi, ktori tu nakoniec ostrov kolonizovali.
Z novodobej historie je to komunisticky puc v roku 1983, poprava premiera a spolupraca s Kubou a Sovietskym zvazom. Zmena rezimu, potlacenie osobnej slobody a metody policajneho statu vyustili v invaziu 1900 americkych vojakov, kedy oficialna zamienka bola ochrana 800 americkych studentov mediciny na miestnej univerzite. Zvrhnutie komunistov, slobodne volby, prosperita je to co nasledovalo. Turisticky ruch, cisty ostrov nizka kriminalita, absencia drog. Este dnes vidno napisy dakujuce USA za oslobodenie na stenach domov. A nie ojedinele.
V roku 2004 zdevastoval prosperujucu ekonomiku Hurikan Ivan, Ktory dosiahol v Simpsonovej hurikanovej stupnici 3 stupen z piatich. Vietor o sile 200 km/hod zabil 39 ludi, znicil cez 600 plavidiel a sposobil skody za 1,1 bilionov dolarov.
Dnes nic nenasvedcuje tomu a ostrov opat prosperuje. Prekvitaju tu palenice rumu a v jednej z nich sme boli. Bola zalozena francuzmi pre 250 rokmi, anglicania s produkciou pokracovali a palenica bola vynovena pred 80 rokmi. Nadhera. Poprosim odbornikov o toleranciu pri mojom laickom vyklade vyroby v navstivenej palenici.
Zakladnou surovinou je cukrova trstina, ktora sa lisuje v lise pohananom energiou vody s vodnym kolesom.
Tocivy moment sa prenasa cez “prevodovku”
na pasovy transporter
kde sa dava trstina.
Ta ide hore
do lisu
kde z trstiny odteka sladka stava, ktora sa kanalom
odvadza do nadob
kde krastalizaciou a varenim postupne vznika takzvana “melasa”. Vsetko prebieha pod dozorom kvalifikovanych pracovnikov, ktori velia pracovnej smene
Melasa potom kvasi v betonovych kadiach.
Rucnym zakurenim drevom pod kotlom
vo varnych nadobach (oni to volaju bojler)
z dovozu, Lousville, Kentucky, USA
to zohrievaju na teplotu 250 stupnov Celsius. Alkohol sa v podobe par odeluje od melasy, vstupuje do vaporizeru, potom sa v destilacnej kolone ochladi a skvapalni. Takto vzniknuty napoj rum sa odobera a flaskuje
pod lokalnou znackou.
No a potom uz len pridat marketing.
Pri pisani som si pomahal miestnou informacnou tabulou
a Googlom. Este podotykam, ze na ostrove je tych palenic 9, ktore vyrazne pomahaju zamestnanosti, kolovaniu obeziva, stastiu a celkovej prosperite.