Plavby okolo sveta

28. januára 2016 – Ahojte všetci. Ako som už písal, plánujeme plávať z Gibraltaru do Grécka – Messolonghi – v Jónskom mori. Letenky máme, posádka je daná. Ide Ľubo Šoltís, Peťo a Marta Kncelovci. Do Malagy letíme 9.marca, vyplávame hádam o dva, tri dni neskôr.

Chcem, ale písať o inom. Plavby cez oceány ma fascinujú, nielen pre odlúčenosť od civilizácie a samotu uprostred vodnej plochy. Oceánsky jachting je neskutočná logistická výzva. Pobyt na mori, kondícia lode a schopnosť opraviť takmer čokoľvek, stav zásob, vody, PHM, to je veru dosť široký záber. Tak čítam, čo sa dá, Hrabem sa v literatúre, čo mám doma. Stále zisťujem, že sa mám čo učiť. Momentálne je to Jimmy Cornell a kniha plánovanie plavieb vo všetkých moriach a oceánoch.

cornell

 

IMG_0976

Kapitolu plavieb okolo sveta začína históriou, o ktorú sa chcem podeliť:

JIMMY CORNEL – História plavie okolo sveta

Prvé oboplávanie sveta sa nesprávne prisudzuje Ferdinandovi Magalhesovi.

images

 

Je pravda, že velil expedícii, ktorá v roku 1519 vyplávala v službách španielskej koruny na plavbu okolo sveta. Objavil a preplával dnešný Magalhaesov prieplav

Magales prieliv

na juhu amerického kontinentu a v roku 1521 došiel až na Filipíny, kde sa zamiešal do sporu medzi domorodými kmeňmi, v ktorom bol zabitý. Velenie nad loďou „VICTORIA“, ktorá ako jediná zostala z flotily piatich lodí, prevzal baskický kormidelník Juan Sebastian Elcano.

Elcano

Spolu so sedemnástimi prevživšími z dvestoštyridsať člennej posádky oboplával Mys dobrej nádeje a 6. Septembra 1522 dosiahol brehy Španielska. Počas troch rokov prví ľudia, ktorí oboplávali svet, prešli 43.000 námorných míľ.

Magales plavba

Elcano dostal od Španielského kráľa Carlosa I. Šľachtický titul. NA jeho erbe je glóbus, z nápisom „Primus circumdedisti me“.

Ďalšia expedícia v roku 1525 pod vedením Garciu Jofre de Loaisa dopadla zle. Žiadna z lodí sa nevrátila a len pár mužov prišlo domov po čase na portugalských lodiach.

Druhá loď, ktorá oboplávala svet bola „GOLDEN HIND“ Francisa Drakea.

Golden Hind

FRANCIS DRAKE

V roku 1577 Drake opustil s piatimi loďami a 164 mužmi Anglicko. Pri útoku na dve portugalské karavely uniesol portugalského navigátora Nuna da Silva. Z jeho cez preplával Magalhaesovu úžinu a vstúpil do Tichého oceána. Drake síce objavil cestu okolo Mysu Horn, ktorá teraz nesie jeho meno, „Drake passage“, ale rozhodol sa ale plaviť úžinou. Medzitým jeho loď stratila s ostatnými kontakt. Drake plával popri dnešnom pobreží Čile, strednej a severnej Ameriky na sever. Plieniac po ceste španielske prístavy došiel až do Vancouveru. Jeho plánom bolo objaviť Severozápadný prieplav a cez neho sa vrátiť domov. Zlé počasie ho ale obrátilo na západ a doplával do Mikronézie. Cez Moluky v Indonézii a Mys dobrej nádeje sa Drake v septembri 1580 vrátil do Anglicka. Z pôvodných 164 mužov posádky zostalo 57, ale „GOLDEN HINT“ bola plná nákladu cenností z vyplienených španielských osád.

V 17. storočí plavba okolo sveta nebola žiadna zvláštnosť. O dve storočia neskôr začali sú zaznamenané prvé preplavby luxusných jácht okolo sveta. Nie je ale známe, kto bol prvý.

Bezpochyby prvý človek, ktorý preplával sám okolo sveta bol Joshua Slocum

Joshua_Slocum_cph.3b46344

na 37 stopovom Slupe menpm „SPRAY“

SPRAY

v rokoch 1895 – 98.

V rokoch 1921 – 25, na 34 stopovej Jole „Islander“, ktorú si sám postavil, „Harry Pidgeon

harry-pidgeon

ako druhý v histórii preplával sám okolo sveta. Nestačilo mu a cestu si v rokoch 1932 – 37 zopakoval.

Za povšimnutie stojí Argentínčan Vito Dumas

Vito dumas

s plachenicou „LEGH II“.

Legh II

Počas jeho circumnavigácie v rokoch 1942 – 43 mal iba 3 zastávky. Na myse dobrej nádeje, Wellingtone v Austrálii a vo Valparasio. Bol prvý, čo plával okolo sveta so západnými vetrami východným smerom pričom minul všetky tri veľké cípy v Artktických vodách.

V roku 1967 Francis Chichester

Chichester

s dvosťažňovou plachetnicou „GIPSY MOTH IV“

images-1

oboplával svet východným smerom, iba s jedinou zástavkou v Sydney.

images

Netrvalo dlho a noviny „Sunday Times“ vyhlásili prvú regatu sólo plavcov okolo sveta bez zastávky. Cena za víťazstvo bola 5000 libier, dnešných 125 000 Euro. Na štarte bolo sedem jácht, ale ku koncu iba dvaja vážni súperi.

Robin Knox-Johnston na 32 stopovej „SUHAILI“

Unknown

images

a Bernard Moiteissier na 42 stopovej lodi „JOSHUA“.

images copy

images-1

Po preplávaní Mysu Horn, keď ostávalo prejsť „iba“ cez Atlantik do Európy Moitessier získaval stále väčší náskok. Francúzsky jachtársky filozof sa ale náhle rozhodol, že na svete sú dôležitejšie veci, ako peniaze. Na šesťdesiate roky minulého storočia urobil neobyčajné gesto a rozlúčil sa s regatou. Pokračoval v plavbe na východ, na Tahiti. Robin Knox-Johnston dokončil pretek a tak sa oficiálne stal prvým človekom, ktorý sám oboplával svet pez pristátia.

300px-GoldenGlobeRaceRoute

Aj keď Moitessier preteky preušil, preplávaním okolo Mysu dobrej nádeje urobil plavbu okolo sveta sám, bez pristátia. To ale nebolo všetko. Pokračovaním popod Afrikou a Austráliou preplával dve tretiny glóbusu po druhýkrát.

V roku 1971 bol škót Chay Blyth

chay-blyth-on-deck

prvým človekom, ktorý na 59 stopovej jachte „BRIRISH STEEL“ preplával bez pristátia okolo sveta západným smerom. Prvá žena, ktorá sama oboplávala glóbus bola polská jachtárka Krystyna Chojnowska-Liskiewic.

16_Krystyna-Chojnowska-Liskiewicz

V období 1976 – 78 s 32 stopovou plachetnicou „MAZUREK išla západným smerom cez Panamský kanál a Mys dobrej nádeje. Krátko nato, dokázala Naomi James

naomiface

to isté východnou cestou. Preplávala popod tri  veľkéh mysy. Mys dobrej nádeje v južnej Afrike, Mys Leeuwin v Austrálii a Mys Horn v južnej Amerike. Obidve ženy mali počas plavby medzipristátia. Bola to austrálska jachtárka Kay Kottee,

images

ktorá so svojou „BLACKMORE’S FIRST LADY“ ako prvá žena, sama, bez medzipristátia oboplávala svet.

Málo známy, ale zanietený oceánsky plavec, angličan David Scott Cowper

david-scott-cowper-67404501

sám oboplával krátko po sebe dva razy svet. V roku 1980 zo západu na východ a o dva roky neskôr z východu na západ. Stal sa tak prvým moreplavcom v histórii, ktorý sám oboplával svet oboma smermi. O ďalšie dva roky plával na západ cez Panamský kanál s prestavaným dreveným záchranným člnom. To ho urobilo prvým človekom, ktorý sám oboplával svet na motorovom člne. To mu nestačilo, a v roku 1986 vyštartoval opäť. O štyri roky neskôr preplával ako prvý osamelý jachtár okolo sveta cez severozápadný prechod, okolo severnej Ameriky. Tento neúnavný rekordman to šiesty krát dokázal, keď v roku 2009 opäť na motorovom člne oboplával sám v priebehu dvoch rokov glóbus.

Austrálčan David Lewis oboplval svet so svojou ženou a dvoma malými dcérami ako prvý kapitán katamaranu.

Po troch oboplávaniach zeme, z toho dva sám, Wilfried Erdman

3f6981d43c6b54124cfbfc7708d5fad41379e9a1

Unknown

oboplával svet sám, bez pristátia proti prevládajúcim vetrom. V rokoch 2000 až 2001 potreboval na o 343 dní.

route

Na záver:

V rokoch 1993 – 1995 Jozef Varšányi a Pavol Macháčak boli prví slováci, čo na plachetnici Zuzana plávali okolo sveta.

4-1b

 

images

 

4-2b

va_ship

Môj príbeh poznáte.