Trochu noviniek

10. novembra 2019 – Ahojte. Po viac ako dvoch mesiacoch mlčania trochu noviniek.

Minulý týždeň som bol opäť na lodi. Čakali ma samé dobré správy. Zlučovač výfukových plynov a morskej vody chladiacej výmenník je vymenený. Už mi neuniká slaná voda do motorového priestoru. Aj keď únik bol nepatrný, nedalo sa čakať, že by sa sám o sebe zastavil. Je to z krku.

Detto kotevný vrátok je opravený. Ložiská boli v dezolátnom stave. Vymenili sa za nové.

Teleso vrátku malo povážlivú trhlinu.

Vyriešilo sa to prevŕtaním a osadením skrutky naprieč prasklinou. otestovalo sa to pod záťažou. Drží a funguje.

No… neviem koľko metrov reťaze to dodnes vytiahlo, ale pri prepočte dvadsať zakotvení priemerne po päťdesiat metrov reťaze mi dá odhad niekoľko desiatok kilometrov. Oprava bola načase.

Ukázalo sa, že v palivovom systéme bola netesnosť. Držiak, palivového filtra mal prasklinu a nasával trochu vzduchu. Pri nízkych otáčkach motor skapínal. Náheaná súčiastka je na ceste.

Práce na lodí robí miestny mechanik John. Zohnal ho Mark, ktorý býva neďaleko lodi a pravidelne ju chodí kontrolovať. Je to super pocit, že loď je pod ohľadom a že sa na nej riešia problémy. Tak isto vedomie, že Harbour master, kapitán prístavu robí každé ráno okruh, kedy kontroluje všetky lode. Minulý víkend sa ukázalo, ako je to dôležité.

V piatok, 1. novembra som presťahoval loď z bóje, kde bola uviazaná,

o päťsto metrov hlbšie do ústia rieky, na plávajúce mólo.

na plávajúce mólo. No a v sobotu, 2 novembra, prišla búrka, akú miestni nepamätali niekoľko rokov. Vietor v ústi rieky dosahoval v nárazoch 80 uzlov. Piatim plachetniciam vyrolovalo predné plachty. a roztrhalo ich, To nie je všetko. Dvom z nich to zlomilo sťažeň. Obe boli na bójke a zlomené sťažne ostali zakliesnené medzi palubou a dnom rieky. Iná plachetnica uviazaná na bójke neďaleko sa rotujúc podľa vetra okolo bóje oprela o zlomený sťažeň a v priebehu pár hodín jej úplne zničilo bok.

Tak to som naozaj rád, že som to prežil bez ujmy. Vlastne nie úplne. Neuveriteľné, predné pachoľa (uväzovací bod) na pravoboku sa zlomilo.

Zvyšné dve našťastie vzdržali, loď je v poriadku. Opäť to bol kapitán prístavu, ktorý to objavil, previazal loď o pachoľa na prednom koši, ktoré používam na genaker, či parasailor. A upozornil Marka, ktorý upozornil mňa a dal vedieť aj Johnovi, ktorý už poslal foto nových uväzovákov. Dal som vymeniť všetkých na lodi. Vďaka Markovi, Johnovi a kapitánovi prístavu mám kľudný spánok.

To že som nepísal, nebolo spôsobené pasivitou. Okrem práce, ktorej nie je málo a rodiny som veľa času strávil na dokončovaní. najnovšej knihy. Tá vyjde začiatkom decembra, hádam stihnem vianoce.

Má dvesto strán, kopu fotiek a opisuje udalosti poslednej plavby. Dám vedieť, keď to vyjde.