2. Maniitsoq

  1. júl – Po vyplávaní z Nuuku som konečne vybalil moju batožinu a uložil veci v snahe nestratiť prehľad. Došlo aj na vybalenie praliniek, ktoré síce v zúboženom stave, posádke chutili do tej miery, že sa pristúpilo ku radikálnemu opatreniu.

01

Slivovicou som obdaroval posádku, Charlie s Cathy sa veľmi tešili.

02

Charlie Simon

03

A jeho žena Cathy, obaja zo San Francisca

04

Sa spolu plavia viac ako 30 rokov. Okrem mnohých plavieb pri pobreží USA plachtili do Dánska, a popri západnom pobreží USA na Aljašku. Charlie je športovec, prebicykloval naprieč Ameriku. Je elektrotechnik a kopu elektriny si vie na lodi urobiť. Ja som ich spoznal počas plavby okolo sveta. A vlastne aj stadiaľ sa pozná celá posádka navzájom.

O Ralfovi Jägerovi som už čo to písal.

05

Za mlada sa plavil po oceánoch s obchodnými loďami niekdajšiej DDR. Po páde múru mal obchod so športovým tovarom a pred pár rokmi v sebe objavil jachtársku dušu. Plavil sa z Karibiku do Austrálie a na Nový Zéland, neskôr z Austráliu cez Indonéziu a Červené more do Stredomoria. Uf… Na to neviem, či by som sa podujal.

Brian O´Grady, vľavo je Ír.

06

Osem rokov bol v námornictve, teraz žije v Austrálii. Má preplávaný Pacifik, Indický oceán a čojaviemčoešte.

Edward Jashek

07

Je mladý, 24 rokov. Zarába si stavbou drevených lodí v Austrálii a má asi toľko naplávané, čo Brian.

No a posádku uzatváram ja.

08

Cieľom je oboplávať severoamerický kontinent,

09

Ja sa zúčastním iba časti. Ale tej najkrajšiej, dúfam.

Trochu o taktike plavby v Grónsku.

10

Davis Strait je vlastne veľké hrdlo, vstup do Baffinovej zátoky. Tá je cez zimu pokrytá ľadom, ale relatívne teplý prúd idúci na sever popri západnom pobreží Grónska umožnuje sa plaviť pri Gónsku takmer celoročne. Prúd sa na severe v protismere hodinových ručičiek točí a ide na juh popri Kanade. V lete uvoľnuje ľady a plavba cez Baffinovú zátoku do vstupu Severozápadnej cesty by mala byť možná v druhej polovici júla. Naša taktika spočíva v preplavbe etapy cca 100 míľ, teda väčšinu dňa, čo celodenné svetlo umožňuje. Potom sú dve noci a deň pauza a opäť 100 míl. V Disco Bay,

11

čo je na mapke úplne hore by sme mali začať preplavbu na Kanadský breh, osada „Pond Inlet“. Ale o tom neskôr. Dnes máme teda po včerajšku oddych a zajtra pokračujeme. Opis miest kde sme pridám nabudúce, keď sa opäť bude dať niekde na nejakú wifinu pripojiť, alebo kúpiť si na nej čas.