23. April – Uz druhy den sme na bojke a okrem mariny a Carefouru som nic ine nevidel. Sprcha v sladkej vode tri razy denne, dve davky prania, odnesenie plynovej bomby na doplnenie, nejaky ten nakup, vymena penazi v banke, cistenie trupu lode, doplnovanie sladkej vody do nadrze a ranny beh. Teraz susime pradlo, upratujeme. Lubo sa uz bali, rano prisiel Jano a ten dospava.
Z Tahiti toho uvidime viac neskor, pozajra ideme na celodennu okruznu jazdu po ostrove. Potom nieco o tom dam na stranku.
Teraz doplnujem svoju svoju esej o navigaciu.
Navigacia – Tato tema sa da vysvetlit velmi komplikovane a ona aj komplikovana je. Ja sa budem snazit podat to zjednodusene.
Nedavno som pozeral serial Vikingovia od Janky, mojej dcery, kde hlavni neohrozeni starodavni dobyvatelia drzali kurz ich lode na zapad tak, ze mali drevene koleso s klincom v strede plavajuce vo vedre pocas plavby. Vedro s vodou zarucovalo horizontalnu polohu a na obed, ked slnko bolo najvyssie, zmerali tien klinca na drevenom kolese. Slnko za mrakmi, riesili „Carovny kamenom“ (kremen prepustajuci ultrafialove luce) cez ktory slnko presvecovalo. Ak bol tien klinca kratsi, mali odchylku na juh alebo naopak, ak dlhsi, odchylka bola na sever. Ak bol rovnaky ako predosly den, isli spravne, na zapad. V jednej zo svojich knih Bobby Schenk vysvetluje ako Polynezania navigovali na Hawai a nazad. Stazen sluzil ako sipka ku hviezdam a v noci na vrchole vlny ked je lod v rovine s horizontom, jeho predlzenie na oblohu stanovilo pribliznu polohu medzi nimi poznanymi hviezdami. Kedze vetry su v tychto oblastiach a rocnych obdobiach stabilne, podla vektora vetra k lodi urcili smer. Ten stanovili kokosovym orechom s odrezanym vrchom. Ak piskot vzduchu (tak ako ked fukame do prazdnej, plnej, poloprazdnej flase od rumu, piva, vina, mlieka…) ma stabilny ton, smer je spravny, ak sa ton menil, bola odchylka. Je to na neuverenie, ale je to tak. Vedeli cely ten cas udrzovat potrebny kurz.
Preskocim Astronavigciu, pretoze tato sa prestala pouzivat nie tak davno a je to na zlozitu vedecko matematicko-fyzikalno-geometricko-deskriptivnu slohovu pracu, ktora by doslednym studiom dokazala pokazit oci, aj ked jej znalost sa pri zaoceanskej plavbe vyzaduje. Dnesna satelitna navigacia je cosi ako navigacia s gps a aute. Akurat triafate do nejakeho bodu, zatoky, pristavu… Lod je na namornej mape na displeji viditelna, ako vase auto v gps v aute. Ano, je to jednoduche. Akurat, dnes je viac lodi, viac husto, vacsia obchodna lodna preprava atd. Plavbu ovplvnuju prudy, vetry, pocasie, prilivy, noc a den… Niekde moze byt priplavanie v noci horor, kym za svetla je to pohoda.
Zhrniem to. Na lodi mam Satelitnu navigaciu, s obrazovkami v salone a pri kormidle. Okrem toho radar s dosahom 24 mil, a AIS – Automaticky Identifikacny System – s alarmami o nebezpecnych objektoch , ktory mi cez VHF antenu da info o kurze, rychlosti pripadne nebezpecnej vzdialenosti lodi, ktora je tymto systemom vybavena. Dnes uz temer kazda a kazda nad 300 ton vratane vsetkych pasazierskych lodi to maju povinne. Keby vypovedali moje GPS plotre, mam rucne GPS, kde precitam polohu a nanesiem do papierovej mapy. Zasadne mam aj vsetky papierove mapy cez miesta ktore sa plavim. Tieto okolo sveta mi zohnal Fero Lintner z Maxa Jachting. Dakujem Feri. Okrem GPS si vzdy vsetko na mapach preverujem. Mam ich cez 300 na cely svet.
Ak by vypadli satelity, zmeriam uhol ku horizontu slnka, mesiaca alebo mne znamej hviezdy sextantom. To uz som opat pri astronavigacii. Kedysi ma strasne bavilo robit to podla tabuliek a naozaj som to vedel a triafal som sa s chybou 5 mil. Stenly Zelensky by vam o tom vedel rozpravat. V porovnani s oceanom je to ako nula. Samoucil so sa to z knihy Bobbyho Schenka, znamej nemeckej jachtarskej legendy. Vypracoval som si zlozitu tabulku 18 krokov, vysvetlenu tak, ze aj po rokoch nepouzivania si trufam podla toho zacat pracovat s leteckymi korekcnymi tabulkami a nautickym almanachom na prislusny rok, ktore mam na lodi. Menovany „PAN“ zamorsky jachtar vsak urobil program, do ktoreho natukame namerany uhol dvoch nebeskych telies k horizontu, cas merania, rychlost, cas a kurz lode medzi dvoma meraniami a bastafidlihotovo. Obrazovka nam vypluje polohu. Stratit by som sa teda nemal.
No a knihy – Piloty. Cosi ako 888 zatok pre Chorvatsko. Jimmy Cornell, Annie Hammick, Hall Roth, Boby Schenk, Bernard Barthollmes, Rod Heikell, Peter Forthmann, Tom Morgan, Alan Lucas, Charlie Wood… Namorni sprievodcovia, moderni tvorcovia Blakthornovych Roteir zo Clevelovho Soguna. Popisy tras, vstupov, zvyklosti, podmienok, pocasia, nebezpeci a kras od Stredozemneho mora cez Panamu, Polyneziu, Thorezovu uzinu, Mys dobrej nadeje… Popisy vetrov a prudov, Hurikanov, Tajfunov a Cyklonov v Atlantiku, Pacifiku a Indickom Oceane. To vsetko som cital a mam na lodi. Uprimne, ja som to necital. Ja som to priam hltal ocami.
Navigacia sa ako taka deli na Pobreznu, Morsku a Oceansku. Ja som viac menej popisoval tu oceansku. Ku navigacii by som priradil (???) aj pravidla vyhybaniu sa zrazke lodi na mori (Namorne pravo), ale to nebudem rozoberat. Je to tema tiez dost obsiahla.
No vidite, ako som to jednoducho podal?