Aj keď sme už mimo Plymouthu, nepatrí sa nenapísať o jeho bohatej námornej histórii. Aby som si zjednodušil prácu, aktualizujem článok z augusta minulého roku. Je vážny predpoklad, že historici za ten rok na neuveriteľne krásnej minulosti nič nezmenili. Nech sa páči, tu je plagiát seba samého.
Začal by som pri veľkom obchodnom centre, neďaleko zbombardovaného kostola z 2. svetovej vojny ktorý ostal neopravený a slúži ako spomienka na ťažké historické udalosti.
Keď sme už pri tej histórii. Plymouth, tak ako ostatne aj celé Anglicko, je na históriu mimoriadne bohaté. Keď kráčam po nábreží,
prídem k historickému miestu, na mapke označené žltou šipkou (zelena je bývalé miesto mojej lode).
V roku uvedenom na kameni, z tohoto móla vyplávala loď Mayflower.
Nasledujúci text mám stiahnutý a preložený z Wikipedie:
Mayflower bola anglická loď, ktorá v roku 1620 prepravila prvých anglických puritánov, známych ako Pútnici, z Anglicka do Nového sveta. Po vyčerpávajúcich 10 týždňoch na mori sa Mayflower so 102 cestujúcimi a približne 30 člennou posádkou doplávala do Ameriky. Kotvu spustila neďaleko cípu Cape Cod 11. novembra 1620.
O tejto plavbe, lodi a o vysťahovalcoch je pútavé čítanie, odporúčam vygúgliť si.
Ďalších desať minút kráčam po nábreží s pohľadom na vežu na druhej strane zálivu, pod ktorou som behával, pár stoviek metrov od Civetty.
Stúpajúc hore kopcom prídem k majáku na kopci, kde je “Hoe Park” (na mapke červená šipka).
Maják má tiež svoju históriu. Potom čo kopec, na ktorom bol pôvodne postavený sa začal rozpadať, maják bol rozobraný a postavený na na tomto mieste. Ale o inom chcem písať.
Francis Drake bol pôvodne pirát, ktorý prepadával a lúpil španielske lode v Karibiku. Nakoľko anglická kráľovná Elisabeta bola vo vojnovom stave so Španielskom, za rozdelenie lupu vybavila Drakea vojnovými listinami, ktoré ho oprávňovali prepadávať španielske lode. Bolo to výhodné pre obe strany. Kráľovská pokladnica bohatla, Francis Drake a jeho korzári mali útočisko a Španieli zúrili. Keď sa španielsky vyslanec na anglickom dvore sťažoval, kráľovná Elizabeta povýšila Francisa Drakea do šľachtického stavu
To, snaha Španielska zničiť protestantskú a obnoviť katolícku vieru a nakoniec poprava Márie Stuartovej, v ktorú vkladala katolícka cirkev svoje ambície vyústili v obrovskú španielsku flotilu 106 veľkých lodí, ktoré mali ešte nabrať francúzsku armádu v mieste súčasného Dunkirku vo Francúzku. Potom sa mali vylodiť v Anglicku, zvrhnúť Elizabetu a protestantský režim a nastoliť katolícke kráľovstvo.
V roku 1588 hral na kopci, kde je dnes súčasný Hoe Park sir Francis Drake hru Bowls
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bowls
Angličania mali na pobreží hliadky, ktoré posielali dymové signály, ktoré znamenali spozorovanie španielskej flotily. Keď vystrašený posol doniesol správu Drakeovi, ten trval na tom, že najprv dokončí hru. To vzbudilo úžas a rešpekt. To je veliteľ! Vôbec sa nezľakne a správa ho absolútne nevyvedie z kľudu. Pod takým veliteľom nemôžeme prehrať. Správa o Drakeovom konaní sa rýchlo rozšírila medzi posádky iba 26. lodí, ktoré mali čeliť obrovskej presile. Morálka bola ale vysoká.
V skutočnosti sir Francis Drake vedel, že práve vrcholí odliv a nasledujúcich šesť hodín flotila nemôže vyplávať. Ale ten efekt! Prekrásna a skutočná príhoda, ktorá sa vyučuje v dejepise na anglických školách.
Angličania pri Dunkirku španielsku flotilu rozstrieľali a invázia sa nikdy neuskutočnila. Klebety hovoria, že Drake hru na kopci Hoe v Plymouthe prehral. História tejto námornej bitky je úžasná a určite onedlho o nej určite napíšem. Dnes je na tomto mieste monument venovaný danej udalosti.
Neďaleko je pamätník venovaný námorníkom, ktorí slúžili v obchodnom loďstve a rybárskej flotile počas oboch svetových vojen a aj v čase mieru.
Nechýba ani monument nebeským hrdinom, pilotom RAF – Royal Air Force, ktorí bojovali a umierali na anglickej oblohe pri nemeckých náletoch v druhej svetovej vojne.
Na jedno mesto je toho až príliš…
Pingback: Plymouth – Opäť na Civette | civetta2