07 – Odchod z Grónska

  1. júl – Noc na kotve na 19. Júla sme strávili sa striedaním sa v kokpite a dávali pozor na okolie. Vietor, ktorý sa otočil prihnal ľadovce k našej strane zátoky. Tie väčšie síce uviazli dostatočne ďaleko, ale tie menšie, niektoré aj niekoľkotonové naháňali strach a museli sme byť pripravení včas prekotviť. Naštastie, okrem jedného odtláčania ľadovej kryhy od lodi nadránom, sa nič neudalo. Príjemné budenie do dňa, kedy som očakával relatívne nič nerobenie a návštevu v miestnom hoteli za účelom podelenia sa o moje včerajšie zážitky prerušil Ralf so slovami „plávame do Kanady, vstávaj, Charlie nás ide informovať.“ Prišiel mu mali od Viktora, kde píše, že je čas vyraziť, situácia s výrazne zlepšila.

01

Viktor je jachtársky Guru pre Severozápadný prieplav. Plával tadiaľ niekoľko krát. Žije vo Vancouveri – Kanada a pomáha jachtárom s informáciami a analýzami súčasného stavu SZ prieplavu. Charlie zjavne nepotrebuje počuť, čítať a vidieť veci dvakrát a tak máme ranný brífing.

02

Naozaj to vyzerá omnoho lepšie, ako na posledných mapách ľadu. Pravda, pôvodne plánovaná trasa cez Pond Inlet sa neudeje, je to stále zamrznuté. Prieplav severnejšie, Lancaster Sound je ale voľný, iba pri vstupe treba dávať pozor.

03

Kým tam prídeme, čo potrvá asi 5 dní sa situácia samozrejme ešte zmení. Podľa toho prispôsobíme náš kurz pri priblížení sa ku kanadským brehom. Situáciu pekne vidieť ma mape. Čierna línia je pôvoný plán do Pond Inlet, modrá je zmena plánu plavby severnejšie, priamo do Lancastar Sound,

04

kde s najväčšou pravdepodobnosťou budeme navigovať. Počasie tiež praje,

05

na najbližšie dni to vyzerá na mierny vietor, viac-menej z juhu. O deviatej ráno sme zdvihli kotvu a minúc taliansku loď sme vyrazili.

06

Charlie podal správu o odchode z Grónska

07

a lúčime sa s pobrežím. Prvé míle nenaznačovali príjemný jachting s južným vetríkom a celkom to húpalo. Vietor do 30 uzlov predo bočný zľava, teda zo západu.

08

Treba sa poriadne obzerať, míňame žraločiu plutvu,

09

katedrály

10

a aj tri veže.

11

Pohľad sa nám naskytne na obrovskú ľadovú kryhu,

12

kde vidíme malé zamrznuté jazierko, jaskyne a aj strmú ľadovú stenu, kde by si zgustol nejeden ľadový lezec.

13

14

15

Minuli sme ostrov Disco Island a naberáme kurz na severozápad až na 74. Rovnobežku severnej zemepisnej šírky.

16

Vietor sa točí viac zľava a fúka 15 uzlov. Je to pohodlnejšie.

17

Pred nami je 600 míľ plavby, striedanie sa v službe, tá moja je s Ralfom.

18

19

Mimo služby rôzne činnosti, varenie pre toho, kto má v daný deň službu a samozrejme spánok. Ralf spí nado mnou

20

a ja na tomto letisku.

21

22