13. Čakanie v Graham Harbour

14 augusta 2017 – Na kotvište v zátoke Graham Harbour sme priplávali 4.augusta. Okrem pokusu odísť západným smerom 6.augusta sme to ešte raz skúsili o štyri dni neskôr, opäť neúspešne.

01

02

03

Dnes je to už teda už 10 dní, čo sme zmrzli na jednom mieste. Okrem dvoch výletov mimo zátoku sa veľa toho neudialo, čítal som Folleta v taliančine a Stephena Kinga v angličtine. Keď sa pozeral v TV film, ktorý ma zaujal, pridal som sa. Inak som kukal seriály, ktoré som si priniesol so sebou, spracovácal fotky a písal si články na uverejnenie. Snažím sa hýbať, cvičím a kvôli trochu pohybu v noci, keď mám službu pri strážení kotvy, klušem hodinu na mieste. A popíjam kávičku.

04

Mapy ľadu, ktoré sme si sťahovali každý deň nám veľa radosti nepriniesli. Na mapke je situácia z 10.augusta, pričom GH je Graham Harbour, kde sme a R je Resolute, kam by sme sa chceli dostať. Červená je 100% ľadovej pokrývky, tak sa ani nedá odísť.

05

Ani dole, kde som nakreslil dve možnosti nášho pohybu to nevyzerá ružovo, teda modrozeleno.

06

Veľmi dobre to nevyzeralo ani včera,

07

08

napriek tomu je v Peel Sound – PS, vidieť zreteľne zmenu k lepšiemu. Ešte to ale pár dní potrvá, kým sa dá pustiť dole, na juh. Aký je teda plán?

09

Chceme ísť do Pond Inlet, čierna línia, číslo 1. Dá sa tam nakúpiť, doplniť plyn a naftu. Hádam bude možnosť pripojenia na internet, je tam hotel. Dúfam, že zoženieme všetko, čo potrebujeme, inak to budeme musieť ísť nakúpiť do Grónska. Modrá čiara do čísla 2 je plavba do zátoky Port Leopold na ostrove Somerset Island. Odtiaľ, podľa stavu ľadu uvidíme, či poplávame modrou, alebo červenou líniou. Od dnes do Port Leopold to potrvá asi 7 dní, tak medzitým sa hádam čosi uvoľní. Bolo by načase. Posledné dva dni bolo teplo, okolo 12° Celzia. Dnes od noci fúkal silný severný vietor, zmena by sa mala udiať.

Okrem už popísanej činnosti snáď spomeniem môj kiks pri spúštaní kotvy. Nevšimol som si koncovú značku a vypustil som celú reťaz. Samozrejme, je tam lano. To sa ale zaseklo v kotevnom vrátku a keď som to celé stopol, pri vyberaní sa lano trocha natrhlo. Tak som spôsobil stratu dvoch metrov lana a dosť som sa hanbil. Vedľa nás bol takmer celý čas Zulumbus s Rakúšanmi.

10

Bernard si každý deň chodil pýtať mapu ľadu, čo sme si stiahli a to Cathy veľmi nevoňalo. Ako mi povedala, do celého elektronického systému vrazili kopu peňazí a on si len tak príde pre hotové. Bernard všetko samozrejme pýtal slušne a s vďakou. Dorazilo ju ale, keď si priniesol USB, aby mu mapu nahrali. To už bola Cathy na prahu odhalenia elektronickej špionáže. Zorganizovala prieskumnú výpravu na Zulumbus, ona dokáže vycítiť čo sú tí rakúšania zač. Nabalila pre nich čokolády, zavolala im, nech prídu pre ňu a pozvala sa na ich loď. No… Veď Cathy to určite myslí v dobrom. Nakoniec tí nešťastníci ako tak prešli jej náročným sitom.

12.augusta sa oteplilo na spomínaných 12°. Prišlo to ale aj s južným vetrom a ten priniesol so sebou do zátoky ľad. S rýchlosťou, ako sa zaplní vestibul v kine, keď sa skončí premietanie a ľudia vyjdú z kinosály, sa zátoka zaplnila ľadom. Ani nepočítam, koľkokrát sme prekotvovali a manévrovali.

11

12

13

14

15

16

Pohľad zo sťažňa cez kameru neveštil nič príjemné.

17

18

Večer nás zachránil odliv, v noci prestalo fúkať a prekotvili sme naspäť, na pôvodné miesto. Dnes, 14.augusta, po 10 dňoch opúšťame Graham Harbour

19

20

A dúfame, že náš plán s dozásobením sa v Pond Inlet sa podarí a po prestávke sa vrátime späť na ihrisko odohrať druhý polčas.