13. Pre jachtárov (alebo pre každého) – 7. november

7 november – Keď som ráno schádzal z lode, dole už čakal Podvraťák.

01

Asi si ma adoptoval, lebo celý beh sa držal po mojom boku. Občas, po ceste kadiaľ behám prefrčia autá, a mal som o neho dosť strach. Ale rasa Bajway (Bajkalská – Vajnorská)

02

sa v premávke vie veľmi dobre orientovať. Jožko potreboval všetky ruky na zadnej rampe. Fúkalo, kazilo sa počasie a asi pol hodinky sme s Lubom Jožkovi poctivo držali.

03

04

Lubo ešte prispôsobil zadnú anódu na propeleri v miestnej stojanovej vŕtačke, aby pevne dosadla na skrutky

05

a potom sme sa vybrali s C3 na 140 kilometrovú jazdu do Messolongi. Je tam marína, v ktorej som bol od apríla do apríla 2016-17. Veľmi som si obĺúbil toto miesto. Aj keď nie prvá cenová skupina, marína mala svojho jachtárskeho ducha. Bohužiaľ, tento sa pomaly vytráca. Spory o vlastníctve a spôsobe vedenia maríny medzi holandským a gréckym majiteľom viedl k vyradeniu gréka. Tým to neskončilo, nastali udania kvôli znečisťovaniu prostredia a následný zákaz prevádzania akýchkoľvek prác v maríne, vrátanie vyťahovania lodí na breh. Aj keď je povolenie na prevádzkovanie maríny nanovo vydané, stále platí zákaz vykonávania všetkých prác na vode, či na zemi. Povolenie je síce na úradoch na dobrej ceste, ale ako ma informovali, na grécke pomery to môže trvať aj rok. Marína zíva prázdnotou,

 15

16

17

a medzi poslednými vernými je aj Štefánik.

14

Dagmarka nám v Bratislave naložila webasto – naftové kúrenie,

06

ktoré si namontuje na loď niekedy v decembri. Požiadala nás aj,aby sme dotiahli, oceľové laná upínajúce sťažeň. nakoľko boli voľné. Keďže už nosím granule nepretržite v aute, naložil som domácemu trhačovi jednu porciu

08

a s Lubom sme sa dali do práce. Nemali sme kľúče od lode, nevedel som ich nájsť. Dodávku tovaru sme cez okno napratali do zadnej kajuty a dotiahli oceľové laná.

09

10

11

12

Ešte som vliezol do lode pre výslužku a vydali sme sa domov.

13

Volal Jožko, že mu dochádza samolepiaci suchý zips. Cestu sme nasmerovali cez osvedčený obchod v Preveze, kde sme kupovali chráničky. Aj tento raz sortiment nesklamal.

18

Rýchlo na loď a to sme sa už kŕmili palacinkami.

19

20

22

Vonku sa blízka a spúšťa sa lejak. Tak, ako sa deň začínal, končí sa rovnako. S Podvraťákom pod rebríkom.

23