26. Komunikacia

27. April – Sme na ostrove Moorea, 20 mil vychodne od Tahiti v zatoke Opunohu. Rano som Luba odviezol na breh k taxiku, odviazali sme sa z boje a o tretej popoludni zakotvili. Zajtra chcem ist behat a bicyklovat, Tak sa nieco o tomto tu poprezvedam a nafotim. Aby som nestal a vyuzil internetove pripojenie Wiifi z brehu, zaplatene z lode kartou, pisem cosi o komunikacii. Nebudem pritom rozoberat internet, mobil, dnes uz bezne veci kazdodennej potreby.

Tak ako vsetci, mam VHF vysielacku. K nej je handheld ku kormidlu s reprodukttorom, aby som nemusel pri komunikacii pocas plavby schadzat dole. Rucna VHF, je stale vypnuta a pri nedajboze opusteni lode ju beriem so sebou do zachranneho ostrovceka. Fero Lintner pocas plavby s nami nebol uzrozumeny s komunikaciou pri manipulacii vpredu na lodi s kormidlom, (kricali sme na seba a aj tak nebolo rozumiet), tak mi poslal rucne vysielacky. My sme sa medzitym naucili skvele komunikovat posunkami, ale jeho vysielacky casto vyuzivame. Pri prechadzani uzin do atolov a z nich, pri plavbe v nebezpecnych vodach, uzkych kanaloch Marco stoji na spici a cez Ferovu vysielacku ma usmernuje, alebo varuje a bolo aj take. Takze Feri, tvoje pristroje sa uplatnili, parada. Su male, spolahlive, dobre v nich pocut. Viem si ich predstavit pri lezeni v Yosemitoch, aby prvolezec na tych dole a oni na neho po vylezeni dlzky nemuseli ziapat, a setrili sa nase starnuce hlasivky. A sluch.

SSB – Single Side Band Radio. Funguje na strednych a vysokych vlnach. Nie je beznou vybavou lodi ale bolo podmienkou ucasti na WORLD ARC. Ma dosah niekolko sto mil, da sa dorozumiet vcelku slusne, cez mail stahujeme s nim aj Gribove subory o pocasi. Certifikat na pouzivanie som si robil v Anglicku, v Southamptone. 4 dni teorie, skusky na namornej skole a dva dni na vode pracujuc s tym co dne a v noci. Anglani beru vsetko velmi vazne.

VHF aj SSB su vybavene DSC – Digital selected calling, pricom kazda lod ma svoje identifikacne cislo (MMSI). Nieco ako telefonne cislo, cez co sa da poslat cosi ako SMS. Mozete pisat vsetkym, alebo predvolenej stanici. Dolezite ale je, ze DSC sluzi na okamzite vyslanie nudzoveho signalu, ale o tom v zachrannych prostriedkoch.

IRRIDIUM – Satelitny mobilny telefon so SIM kartou. Komunikuje s nizko letiacimi satelitmi na baze GPS, pricom na funkcnost potrebuje minimalne 6 az 7 satelitov. Takze ak nejaky odleti, signal sa straca a zle sa pocut, kym sa nieco dalsie na nebi nedoonackuje. Minuty sa predplacaju, jedna cca Euro. Nespornou vyhodou je, ze sa z pristroja daju posielat kratke textove maily a prijimat ich bezplatne. (Zatial).

IMMARSAT – Opat satelitny telefon a internet cez stacionarny satelit. Ma to malu servomotorcekom ovladanu parabolicku antenku v bielom ochrannom kobuciku. Signal je vynikajuci, minúta hovoru cca Euro plus cosi. Prenos dat cez internet ale dokaze nacriet do vrecka ako na plno pustene motory na silnom motoraku. Ja platim pausal 190 US mesacne, kde mam 10 Mb zdarma a za kazdy dalsi platim 19  US! PC mam samozrejme zablokovane na automaticke obnovovanie roznych aplikacii. Ako povedal Jozef, ked ma videl kupovat Nutelu. „Zbankrotujeme…“ Preto to pouzivame iba na nutnu mailovu komunikaciu s Rally Controll a stahovanie Gribovych suborov na pocasie.

Viem, ze tema je to obsiahla, ale snazil som sa to vtesnat do zrozumitelnej, kratkej reci. Sfotil som kvoli predstave pristrojovu dosku lode s komunikacnymi vydobykami. Aby ta fotka nebola opustena, prilozil som opotrebovanu a novu zinkovu anodu na propeler co sme pod vodou menili pred dvoma tyzdnami. Na porovnanie, co dokaze elektrolyza. A kuknite, ako zbalime dva bicykle a co Lubo navaril na rozlucku. A pohlad zo stazna na kotvisku na Tahiti.