Anglicko 2021 – 6

Víkend bol pohodový, roboty pomenej. Čakalo teda toho dosť, ale nezáviselo to už od nás. Neprialo ani počasie, pršalo a fúkalo. Sobota bola v znamení ranného behu a študovania menu nového navigačného prístroja. Zrozumiteľné, dobre ovládateľné, paráda. Zarazilo ma ale, (vždy je nejaké to ale) že nevidím Civettu na stránke “findship”. Ak ma nevidno tam, nevidia ma ani okolité lode a to je problém. Hneď v pondelok musím navštíviť Marvina. Nedeľa prebehla v rovnakom scenári. Poobede sa ale trochu vyčasilo a tak som vytiahol Ralfa na bicykel po okolitých kopcoch.

Anglický vidiek je neskutočne krásny. Úzke cesty lemované živým plotom, farmy s dozretou pšenicou, na každej lúke kravy a ovce. Zvykli sme si ísť na ľavej strane, v Anglicku sa tak jazdí. Ale mám problém s autami. U nás by šoféri neváhali prefrčať na úzkej ceste okolo nás vo vzdialenosti štvrť metra. Tu sa plaholčia za nami bez akéhokoľvek reptania. Som to ja, čo má výčitky svedomia a tak sa snažím na úzkej ceste zastaviť tam, kde je každých pár sto metrov širšia cesta, aby sa oproti sebe idúce autá mohli minúť.

Po dvoch hodinách v kopcoch sa Ralf so smiechom chytá za nohy. Na bicykel nie je zvyknutý, všetko ho bolí. To nám ale nebráni ísť do mesta na fish and chips. Vedľa chlapík oslavuje narodeniny. a tak sa pri jednej runde s nimi zvezieme.

No…. a v pondelok to vypuklo. Kým Ralf dal do poriadku kuchyňu,

otvorili obchod. Odchytil som Marvina, vysvetlil mu, aký problém máme s AIS (Automatický identifikačný systém). Marvin kukol na prístroje u nich v obchode, kde to má všetko nainštalované a naozaj, na obrazovke svojho plottra (navigačného prístroja) nás nevidel. Sľúbil, že za chvíľu je tam. Kúpil som žiarovku do navigačného svetla a vymenili sme pravé, zelené, nesvietilo. už je to v poriadku.

Marvin dodržal slovo a pustil sa do práce. Na lodi opäť vypukol organizovaný chaos. Chcelo to ešte jednu anténu VHF na rampu, Marvin ma pred rokom zle pochopil a neosadil ju. Olala…. Beží to.

Plachty, ktoré osadíme, sme spod lode vytiahli na palubu, a upratali bicykle.

To sa už ukázal John a začal ihneď riešiť problém s motorom. Keď ho naposledy skúšal, nedal sa vypnúť. Chyba bola v relé vypínača. Keďže originálna súčiastka nebola naborúdzi, John si poradil.

Originál som už objednal u Miša Navrátila, keď to dodá, vymení sa to. Motor by sa mal dať vypnúť, ale to uvidíme až na vode. Ralf stihol vyčistiť skrinku pod umývadlom v kúpeľni a už sú tu!

Traktorom s prívesom dostali loď po žeriav, a kým sme my natierali miesta, kde bola loď opretá, dali si majstri čaj

A hurá do vody. Moja dcéra Janka sice napísala, že škoda je dať ju do vody, taká je pekná, ale ja ju teraz asi radšej budem opäť špiniť. Dokonca s ľahkým srdcom.

Hneď vedľa je stojan na naftu, hadica dlhá. Tak sme to rovno natankovali.

Skontroloval všetky nové ventily, nové tesnenie na “Self drive” (noha na propeler). Nikde žiadna voda. Nasledovalo dokončenie montáže novej veternej elektrárne.

Prístroje vyzerajú v poriadku, mapy máme, AIS funguje a máme aj echopilot, prístroj, ktorý sa pozerá, čo a ako hlboko je pred nami.

Civetta II je opäť ako ryba vo vode.

Ideme spať, máme toho dnes dosť. Zajtra nás nečaká zrovna oddychový deň a pozajtra, v stredu, 11. augusta 2021 chceme plávať. Možno je teraz čas aby som prezradil, kam to vlastne máme namierené.