20. Pre jachtárov (alebo pre každého) – 14. november

14. november – Nikam sme neplávali, uverili sme predpovedi na sever od nás.

05

Cez deň to vyzeralo takto,.

06

teraz večer sa už v diaľke blýska. Aj keď sme neplánovane ostali, nenudili sme sa. Ráno som bol s Martinou na nákupoch, nezabudli sme ani na psov.

01

Podvraťák už čakal a po neskorých raňajkách nás strážil.

02

03

Jožko má pre zmenu pojazdné pracovisko, kde šil náhradný vrch prednej rampy.

07

08

09

S Lubom sme vytihli a nafúkli čln

10

a nastala činnosť s prívesným motorom.

11

12

Keď som to naštartoval, ihneď sa pár metrov odo mňa vynoril potápač z maríny, ktorý kontroloval uchytenia móla.

13

Na prvý pohľad nič zaújmavé, bežná činnosť s motorom. Ale… Naposledy sme mali problém. Upchala sa tryska a ani po vyčistení nám ten motor nešiel inak ako na sytič. V maríne, v obchode sa nám po návrate síce podarilo trysku zohnať, ale na iný motor. Na suchu sme vtedy motor naštartovali a vyzeralo to v poriadku. Potreboval som ale vedieť, ako motor ťahá. Nebolo to ideálne, pri určitých otáčkach to už nepridávalo na ťahu. Originál trysku som si doniesol z domu, nastala teda výmena.

 15

16

Najprv išla dole benzínová nádrž, potom karburátor,

17

18

19

nakoniec výmena trysiek. Rozdiel medzi nimi na pohľad nie je, ale realita je iná.

21

Už len poskladať, položiť na vodu a vyskúšať.

23

Rozdiel bol citeľný. Podvraťák nás celý pozoroval

24

a večer sa k nám presťahoval. Preskočil z móla a odvtedy je u nás.

25

26

Nebol jediný. Spoznali sme sa z majiteľom českej lode “Kate”, Pepom Pávekom. Sedí teraz u nás a kecáme.

04

Preberáme rôzne témy. Pepo jachtí po Grécku 10 rokov, dvakrát plával do Karibiku, máme spoločnú tému. Okrem toho bol aj horolezcom, v roku 1985 bol na Pamíre. Stál na Piku Korženevskej aj Piku Komunizmu. Čo ma ale zaujalo, bol spôsob, ako sa tam dostal. Chlapci si napísali vymyslené pozvanie napísané vo vymyslenej osade vymyslenými ľuďmi. V azbuke. Pečiatku s hviezdou vyrobili zo zemiaku, ale bolo im jasné, že to im neprejde. Stačilo urobiť kópiu, dať ju overiť s originálom u notára a zrazu ten papier mal oficiálnu lesk oficiality. A tí, čo prešli bývalým systémom, vedia, akú čarovnú moc mala pečiatka. Znie to na neuverenie, ale cestovali a šlapali do výšok. Pekne sme si pokecali a posedeli pri zemiakových plackách, ktoré Martina urobila. Mimochodom, Pepova loď je na predaj. Kto by sa chcel poinformovať, “najachte.cz”. Kto sa zaoberá myšlienkou na vlastnú loď, stojí za pozretie.

27

Zajtra plávame na sever, zátoka pri ostrove Sivota, 35 míľ. Chlapci sa presunú autami, ja s Martinou poplávme. Stretneme sa na kotvisku, prídem pre nich člnom, prespia a pokračujeme.