Denník plavby 24 – Plavba na Caicos

22. Marec 2019 – Ostrovný štát Turcs and Caicos sa nachádza v súostroví Južné Bahamy.

Dve skupiny ostrovov tvorí asi štyridsať väčších a menších ostrovov, pričom Turcs a Caicos sú samostatné skupiny, oddelené od seba „Turcs Island Passage“ prieplavom. Iba pár ostrovov je obývaných. Najväčšia koncentrácia populácie je na Veľkom Caicose. Je to pokojná oblasť pre jachting mimo hurikánovej sezóny s prekrásnou podmorskou scenériou. Plavba v malých, ale bezpečných hĺbkach úžasná.

To je určite pravda, ale asi nie pre plavidlo s mojím ponorom. Mapu ostrovov Caicos, čo som kúpil na Sin Martine som poriadne študoval spolu so sprievodcom „Južné Bahamy“, ktorý som si zakúpil ešte doma. Po priblížení k ostrovom to, chcem-nechcem nedá inak, iba ku kotvisku plávať desať míľ plytkou vodou. Plavba takmer 600 míľ

prebiehala hladko, mali sme pol dňa parasailor, tri dni predné plachty v polohe motýľa a keď prifúklo, dali sme to dole a krásne sme frčali na prednú plachtu. Čosi z plavby:

Posledný deň bolo bezvetrie a ku Caicosu sme sa 27. marca 2019 priblížili s použitím motora. Desať míľ v plytkej vode sme zvolili prechodom cez „Freighter channel“

Hĺbka so postupne znižuje z piatich metrov až na dva pri kotvisku. Keďže náš ponor je 2,3 metra a po ceste sme míňali koralové hlavy, chcel som byť čo najviac obozretný. Rišo vytiahol na sťažeň Jana, aby sme mali dobrý prehľad, čo je pred nami.

Komunikovali sme vysielačkou a po dvoch hodinách, kedy nám chvíľu ukazoval cestu delfín.

27. Marca 2019 sme prišli na kotvisko. Ako dobre, že som si zakúpil mapu. Pod kýlom máme 20 centimetrov, ale malo by to stačiť, tak píšu v mape.

Príchod sme oslávili dobrou večerou. Chalani, boli ste skvelí!