02 Prvý krok

Ráno, 28. marca sa lúčim so šéfom jachtárskeho prístavu. Chlapík v pokročilom veku, sprvoti prísny, neskôr prívetivý nám úprimne želá úspech a ubezpečuje nás, že sme kedykoľvek vítaní.

Peťo sadá do auta a my s Milošom opúšťame prístav a stávame sa súčasťou riečnej dopravy na Rýne.

Emmerich je na kilometri 851, Wesel 816.

 Do ďalšieho jachtárskeho prístavu teda 35 kilometrov. Po vplávaní do rieky štartujem prívesný motor a vypínam hlavný. Oproti dnu máme rýchlosť 5 km za hodinu, čo je výborné. Uvidíme vyššie, na dolnom Rýne je prúd 4 – 6 km za hodinu, pred Mainzom 8 – 10. Stav vody je vysoký, musíme teda počítať skôr s vyššími hodnotami. Dva motory a 30 koní hádam postačia. Ranné, zubaté slniečko mizne za dažďovými oblakmi a a spúšťa sa lejak. Pri desiatich stupňoch vonku a k tomu na vode sme slušne naobliekaní. Miloš prirástol ku kormidlu, ja zabezpečujem kávičku, polievočky a všetko ostatné súvisiace s plavbou.

Predbiehajú nás prvé cargá, blízkosť niektorých ma  celkom desí, kým si trochu zvyknem.

Ešte v Bratislave, pri čítaní sprievodcu plavby na Rýne som sa dozvedel, že obozretnosť j nevyhnutná. Niektoré lode majú výkon 5000 HP, obrovské propelery hladne sajú vodu pred sebou. Varovanie v knihe vraví, že prílišná blízkosť nás môže vsať, také prípady boli. Na druhej strane, vlna za loďou nás odhodí na stranu a keď sme blízko plavebnej dráhy, môžeme skončiť na plytčine.

Miloš má zjavne pre ideálnu vzdialenosť cit, to ma ukľudňuje. Po siedmych hodinách sme dva kilometre od prístavu. V sprievodcovi sú kontakty na každú marínu, volám s dohadujem náš príchod. Ako som si zvykol na jeseň, aj teraz v hlase na druhej strane linky cítim ochotu. Zanedlho sa uväzujeme na móle, kde nás už čaká Peter, ktorý pomáha s lanami.

Medzí dvoma červenými šípkami máme prvú žltú, Wesel.

12

Pre lepšiu orientáciu stúpania proti prúdu pomôže graf našej trasy. Z jedenástich metrov nadmorskej výšky musíme na vzdialenosti 350 kilometrov vystúpať do 80. Žltá šípka je náš prvý stop, Wesel.

Malá rekapitulácia toho, čo nás čaká:

  • 350 kilometrov na Rýne (zrejme kľúčévých, ak nás pustí prúd v horných partiách
  • takmer 400 kilometrov v rieke Mohan (množstvo plavebných komôr)
  • 170 kilometrov kanál Mohan – Dunaj (ani tu plavebnými komorami nešetrili
  • 2400 kilometrov do Čierneho mora (dole prúdom)
  • 300 míl v Ciernom mori
  • 200 míľ Bospor a Dardanely
  • 2000 míľ po Marsei
  • 400 kilometrov Kanál du Midi a du Garrone

Peter kúpil krkovičku, pre každého dva fľaky mäsa. Rýchlo sme to ochutili a hodili na panvicu. Pocit, že je toho veľa sa zanedlho zmenil. Bolo akurát.

Máme za sebou prvých 35 kilometrov celkovej trasy. K tomu 240 ak počítam trasu z Holandska do Emmerichu.