09 Lahnstein – Koleno na skok od lode

Opäť sa raz budíme do daždivého rána. Ranný rituál je obohatený mojím nasadnutím do auta a nákupu pohonných hmôt do bandasiek. Ono by to na dnes vydržalo, ale kým sa chlapci nenáhlivo obliekajú do dažďa, ja si aspoň krátkou jazdou vykúrim auto. Onedlho Peter štartuje oba motory a chalani sa odväzujú

Z kilometra 605 mierime do mestečka Lahnstein, na rieke Lahn. Marínka je pol kilometra od miesta, kde sa Lahn vlieva do Rýna, na kilometri 586.

Vzdialenosť nie veľká, 19 kilometrov. Včera ku koncu sme dávali čosi málo cez 3 kilometre za hodinu nad dnom, prúd naberá pomaly ale iste s pribúdajúcimi kilometrami na sile. Vlastne, s ubúdajúcimi, nakoľko kilometrovníky na brehu ukazujú stále menšie číslo.

Chlapcom devätnásť kilometrov trvá šesť hodín. V predstihu prichádzam do marínky na rieke Lahn, kde je mólo súčasťou miestnej reštaurácie. Pohľadom sa zameriam pani, z ktorej srší autorita. Najprv odmerane, keď poviem, čo máme dnes v pláne na jej móle, ochotne mi ukáže miesto, kde sa máme uviazať.

Vedľa rieky je chodník, idem posádke naproti. Po dvoch kilometroch chôdze vidím bielu bodku. Blížia sa. Šlapem nazad a obzerám sa cez plece. Vzdialenosť medzi nami nezmenšuje, naopak, zdajú sa mi ďalej. Ach, ten prekliaty prúd.

Napokon lodička vchádza do pokojných vôd rieky Lahn, chalani mi hádžu laná na reštauračnom móle, kde im ukazujem miesto pristátia.

Za nami je zaparkovaný trimaran značky “Dragon Fly”. Nie lacná záležitosť. Ako som sa nedávno dozvedel, nový, takýto kus, 12 metrov dlhý plnej výbave stojí do milióna Euro. Dá poriadnu rýchlosť, veru aj do 20 uzlov. No… Ja mámradšej svoje “cestovné pohodlie”. Dozvedáme sa, že posádka príde o mesiac. Plánujú zbehnúť dole do Amsterdamu a okolo sveta. Držím im palce.

Vládne spokojnosť, máme za sebou ďalšie priblíženie. Ide to pomalšie abudeme robiť kratšie etapy. Z kilometra 586 na Lahnstein, kde sme je plán…

Oberwesel 550

Lorch 540

Ingelheim 520

Mainz 500

Okrem zajtrajška bude každý deň malý krok pre lodičku, ale veľký krok pre nás a naše plány. Nad silou prúdu Rýna sa určite zamýšľal aj námorník na pomníku riečnej plavby.

Šéfová nám rezervovala stôl s výhľadom na luxusnú jachtu “Trintella”. Podávať sa budú svinské kolená s dusenou kapustou a varenými zemiakmi. Aj pšeničné nealkoholické majú. Ma svete je krásne….

Dnešný stav, 5. apríl 2024, na grafe-polohe je takýto.