24. Tromso

Tromso je posledné väčšie mesto na severe, prezývané aj ako Paríž severu. Mesto je v sezóne, ktorá práve začala plné turistov. Kotvia tu veľké výletné lode, letisko je v plnom prúde a bary sú otvorené od vidím do vidím. Svetlo je tu stále a my sme vymákli krásne, teplé a slnečné počasie. Na pomerne plnom móle pre navštevujúce jachty sme sa uviazali večer, 29. júla.

Máme dva plné dni, kým príde Ralf a Uwe, mienili sme poznávať mesto, múzeá a vyvárať dobroty. Ja som začal večernou a rannou klasikou.

V prvej línii sme vzali útokom Arktické múzeum. Najviac som sa venoval Amundsenovi a Nansenovi. Amundsen bol prvý na južnom póle, ale mňa najviac zaujali modely lodí Gjoa a Maud, na ktorých Roald Amundsen preplával Severozápadný a Severovýchodný prieplav.

No a Nansenov výnimočný výkon, kedy sa aj so svojou posádkou nechal driftovať ľadom v Severnom ľadovom oceáne na lodi Fram.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Príbehy sú to výnimočné, tak ako ich tvorcovia. Písať o nich nebudem, iba by som sa zamotal a minul príliš veľa atramentu. Literatatúry je o tejto téme aj tak habadej. Trochu som sa pomotal v sekcii opisujúcej tvrdý život na severe.

Navštívil som aj múzeum Trollov, kde som sa dozvedel, ako a prečo vznikali rozprávky o čudesných severských bytostiach. Opäť téma na ďalší atrament, ja sa uskromním pár fotkami. Na chvíľu som sa a stal trollom aj ja.

Ktosi mi povedal, že vyzerám ako sedemdesiat ročný bezdomovec. Dal som sa teda radšej skrášliť v neďalekom kaderníctve.

Neuveriteľné, na konci móla, kde sme uviazaní, je sauna. Tak to ma podrž…

Cez aplikáciu som sa prihlásil na odber služby, zaplatil si termín a potom už stačilo obdržaným kódom otvoriť si vstup do sauny. Ochladzovanie je po rebríku v morskej vode, ktorá má 8° Celzia. No nekúp to…

2. júla 2022 prišli moji nemeckí priatelia. Vybalili sa, navarili dobroty, čo priniesli a udomácnili sa.

Prvý deň sa chlapci po návšteve arktického múzea stratili vo víre miestnych barov a došli v povznesenej nálade. Dnes, 4. júla sme vymenili sprchové čerpadlo, nakúpili sme, boli sa odhlásiť na letisku z Nórska, pretože zajtra plávame ďalej, na sever. Prvé dva dni ešte v Nórskych fjordoch, okolo 8. júla sa javí okno na Špitzbergy. je to okolo 500 míľ, počítame štyri dni. Ľady by byť nemali, ale mám aj tak obrovský rešpekt. Treba dávať poriadny pozor na plávajúce kmene zo stromov, ktoré vyplavujú sibírske rieky. Držte palce.

Posledný víkend bol na STV2 môj film, Oboplávanie sveta. trilógia pokračuje filmom “Plávam na svojích snoch” túto sobotu a o týždeň neskôr “Severozápadný prieplav” Kuknite.

Od trópov po Arktídu:    Sobota 9.7. 13:40

                                           Nedeľa 10.7. 9.10

Severozápadná cesta:    Sobota 16.7. 3.25

                                           Nedeľa 17.7. 9:30