45. Helgoland – V nemeckých vodách

Nakoniec sme to dali „iba“ na Helgoland, celkom 320 míľ. A urobili sme dobre.

21

Ale poďme od začiatku. V piatok 23. februára 2022 sme ešte za šera opustili Yacht klub v Stavangeri. Jedna ozruta ečte večer,odišla, druhej sme sa museli ráno trochu uhýbať.

Vonku z fjordu, na otvorenom mori sme vytiahli prednú plachtu, po chvíli vypli motor a už sme frčali takmer celú časť tejto etapy. Obloha sa vyjasnila a nebyť studeného vetra, ktorý fúkal do kokpitu, bolo by to ako z Kanárskych ostrovov do Kariniku.

Ale čo sa sťažujem. Bola to paráda. Valili sme si to šiestimi uzlami, mali sme ideálny vietor a veterné kormidlo akoby omladlo.

Ešte prvý deň plavby kukám na ľavú oťaž držiacu prednej plachty. Nedal som pozor pri vyťahovaní a kukám, že išla poza bežec. Nechýbalo veľa a bola by sa úplne predrela. Nasledovala výmena, päť je všetko v poriadku.

Iste, bola to moja neobozretnosť, ale veď stáva sa. Odpustil som si a dal som si druhú šancu. Veď kto iný mi odpustí, keď nie ja? Hladom sme netrpeli a ja som sa venoval písaniu článku o Erlingovi Kleibergovi.

Zadný vietor nás hnal máličko západne od ostrovov. Prehodili sme plachtu na druhú stranu a posledných päťdesiat míľ pokračovali v správnom kurze. Prehodiť plachtu po vetre s winpilotom je na mojej lodi operácia. Najprv plachtu takmer zrolujem, potom utekám ku Windpilotu. Otáčaním korohvy mením uhol uhol vetra k lodi, zo zadného pravoboku na zadný ľavobok. Následne vyrolujem plachtu na pravobok, doladím windpilot a Voalá… hotovo.

V noci sme plávali vedľa dvoch masívnych veterných elektrární. Plávali sme medzi nimi sedem míľ a široké mohli byť dve a druhá štyri míle. Proste niečo obrovské.

Rozhodli sme sa neskúsiť plávať do Cuxhavenu. Máme čo robiť, aby sme 320 míľ na Helgoland stihli za svetla. Rozhodnutie výrazne podporil pohľad na predpoveď dnešného počasia, večer sa má skaziť a fúkať tridsiatka do nosa.  Minuli sme poslednú elektráreň,

nabrali kurz na 10 míľ vzdialený Helgoland a poobede, 25. februára 2022 sme sa uviazali na móle pre navštevujúce jachty. Sme v Nemeckých vodách, na nemeckom území. Paráda!

Krásne počasie dlho nevydržalo. Večer sa naozaj rozfúkalo, v noci sme napravovali fendre. Fúka vlastne celý dnešok, čo tu čakáme.

Nám to ale nevadí, máme teplúčko a varíme boloňské…