8. San Blas, Panama

26. januar – Dnes sme prali a nakupovali. Je tu velmi lacno, tak nakupujeme mohutne, lebo najblizsi nakup po Paname bude mozny az na Tahiti, co je dva a pol mesiaca. Samozrejme bude sa dat aj inde, ale vraj sortiment slaby a drahy. Taxik co nas viezol do supermarketu siel cez Panamsky kanal. Uz len to co som chvilu videl mi vyrazilo dych. Zajtra tam idem kuknut tak nafotim a zverejnim. Dnes rano som bol bicyklovat v miestnom narodnom parku. Je to vlastne dzungla, cez ktoru ide asfaltka. Uz iba tie zvuky a tych par hadov co som videl po ceste ma presvedcilo, ze meter od cesty by mi urcite islo o zivot. Ale IVO, ako pises Echte Held sa tam radsej vobec neodj….. Dakujeme za skvele prispevky, aj info o zjazdovkach Miki. Je tu aj zopar rakusanov, tak som im to uz hm…. vytkol.

25. januar – Uz sme v Shelter Bay marina, dosli sme sem pred dvoma hodinami, tu je teraz 18.00. Je to stara americka namorna vojenska zakladna, co tu zostala ked amici odisli do americka. Spravili z toho krasnu marinku. Hned po preplavani vlnolamu do pristavu Cristobal-Colon, co je na atlantickej strane Panamskeho kanala sme sa dali doprava a za chvilu sme sa uz uvazovali. Ciste zachody, sprcha kde tepla voda potesi aj v tomto horku, bazen, krcma, obchodik. No a pracka. To mame naozaj zapotreby. Mojimi kratasmi by sa dalo bit po hlave. Pridavam este foto zo San Blas ostrovov. Ozaj… dnesnym doplavanim sme ukoncili etapu Atlantik a suchou nohou sa postavili na americkom kontinente.

23. januar – na moje velke prekvapenie je tu internet. Ale od zaciatku. O plavbe kratko, dostatok vetra, striedanie sluzieb, menej dazda, obcas prifuklo silnejsie ale celkovo sme frcali. Zvolili sme vzdialenost 60 mil minat pobrezie Kolumbie a Venezuely, v sprievodcoch sa spominaju obcasne piratske utoky. Planovali sme doplavat do Panamy na San Blas v nedelu 19. eho, ale boli sme tu o den skor. Celkovo 1130 namornych mil. San Blas je suostrovie okolo 400 ostrovcekov pred Panamskym pobrezim a je to tu krasne. Palmy, pieskove plaze, koralove utesy a laguny, skvele moznosti kotvenia a super drziaca kotva. Na ostrovoch ziju povodni obyvatelia, indiansky kmen „KUNA“. Ziju v rovnakych podmienkach ako kedysi, teda temer. Maju rovnake chatrce, rovnaku obzivu, sposob zivota. Zbieraju kokosove orechy a predavaju ich ja neviem komu a odtial to ide do Venezuely, kde sa textilne spracuvavaju. Maju aj tie iste kanoe, akurat vesla vymenili za Tohatsu, Envirude, Honda, Yamaha a cojaviem ake este privesne motory. Prichadzaju k nam predavat svoje rozne vyrobky, alebo sa spytat ci nemame liter benzinu. Skonci to tak, ze im dame smeti, dolar za vrece. Smeti tu palia, ale s poriadkom si hlavu velmi nelamu. Okolo catrci je cisto, ale su miesta, kde je bordelu ajajaj. Su slusni, nie vtieravi a s usmevom zdravia. Rastom mali, deti maju krasne. Kazde rano dam tak tri km behu bosy po pieskovej plazi. 25. vecer by sme mali byt v Marine Shelter Bay, co je pri vstupe do Panamskeho prieplavu, hadam tam bude internet, napisem viac. Tu na jednom ostrove je beloch, ma tu bar a satelit. Predava aj inernet tak hura spajam sa so svetom. Pridavam foto