Denník plavby 32 – Stretnutie s krajanmi

17.apríl 2019 – Boli sme tri dni v St. Augustine, 270 míľ na sever od Miami. Program, ktorý pre nás pripravili Tim a Tracy, spoločne s Brianom a Joelom bol tak nabitý, že som sa k písaniu nevedel nijako dostať. Už štyri hodimy sme na vode, plávame na sever. Nijako mimoriadne nefúka, plachty sú naplno vytiahnuté, ale iba na to aby pomáhali motoru. A ja mám konečne čas na písanie.

V stredu 10.apríla, po návrate z vesmírneho strediska som, oblečený v pyžame, surfoval na internete. Mať dátovú kartu bez obmedzenia je veľmi príjemné a vzdialenosť od domova umocňuje moju dychtivosť po novinkách. Zrazu Rišo z móla kričí, že tu máme krajanov. Rýchle prezlečenie sa a na móle som si podával ruky s mladým párom. Rišo, vracajúc sa zo sprchy  započul slovenčinu. Neváhal mladý pár osloviť a priviesť ich k lodi. Dozvedel som sa, že Števo žije v Miami päť rokov a Diana prišla za ním pred rokom. Bývajú hneď nad marínou, tak sme si dohodli vo štvrtok večer opekačku. Aby sme neprišli naprázdno, kúpili sme steaky a ja som upiekol chleba. Načasoval som to tak, aby v čase nášho stretnutia chlieb bol ešte horúci. Myslím si, že slovák predsa len dokáže oceniť čerstvo upečený, horúci chlieb viac, ako Američan, ktorý, ako som na Caicose videl, je schopný ho ešte horúci zabaliť do celofánu, nechápajúc, že práve jeho chrumkavosť a teplota ho robí neobyčajnou pochúťkou, samou o sebe.

Moje prekvapenie bolo nemalé, keď som sa dozvedel, čo je náš hostiteľ zač. Števo Havlík je slovenský kulturista a to nie hocijaký.


Narodený v Košiciach, majster sveta v amatérskej kulturistike v roku 2003 a v tej istej kategórii aj majster Európy v rokoch 2001, 2006, 2010 a 2011. (Števo, ak som čosi napísal zle, oprav ma, ja to prehodím). Ďalšiu cennú trofej, absolútny víťaz “Arnold Classic” v Columbuse mu odovzdával nikto iný, ako „Terminátor“ Arnold Schwarzeneger.

Nádherne sme si pokecali pri opekaní na terase priamo nad marínou.

Samozrejme, padla otázka, z čoho sú živí. Dianka Švábová je v Miami rok, nedávno dostala pracovné povolenie. V profesii je letuška a hľadá si primerané zamestnanie. Števo dlhý čas makal nad ním vytvorenou stránkou.

www.workoutic.com

Kukal som do nej a odporúčam otvoriť si to. Je to program osobného tréningového systému, ktorý jednotlivca naučí správne sa stravovať a hýbať sa tak, aby bol maximálne fit. Samozrejme, ako pri študovaní, učení sa cudzích jazykov, aj pri týraní tela, najmä, ak sme mali doteraz roztiahnutý žalúdok, bez pevnej vôle sa nedá nič dosiahnuť. Určite je to ale stimulácia, ako prestať snívať o peknom tele a začať na sebe pracovať. Navyše, za výbornú cenu.

Večer ubehol rýchlo. Dianka je príjemné dievča a Števo komunikatívny, v reči priamy a vôbec nie namyslený na jeho úspechy. Hrdý ale určite áno. Na záver sme sa pofotili.

V piatok ráno, 12.apríla 2019 sme si dali na lodi kávičku a oni zamávali nám. Dianka, Števo, boli ste obaja super a bolo príjemné si pokecať. V Bratislave ste kedykoľvek u mňa vítaní.