Denník plavby 68 – Plavba na sever, Kangeq

7. júl 2019 – Ahojte už z Upernaviku. Chalani majú za sebou prvé lezenie, ale o tom neskôr. Všetci sme v poriadku, čo sa dialo budem postupne pridávať. Začnime teda plavbou z Manitstoqu na sever.

Kangeq je poloostrov tridsať míľ južne od Upernaviku. A bude to miesto nášho účinkovania nasledujúce dva týždne. Prišli sme sem 4. júla  po piatich dňoch plavby z Manitstoqu, keď sme plávali tak trocha bokom (spodná čierna línia),

aby sme si obzreli ľadovec neďalekého fjordu a jedného prespania na kotve hneď za fjordom. Teda ak pod slovom neďaleký rozumieme deň plavby.

Plavba sem čosi pod päťsto míľ bola takmer celá na motore, okrem dvanástich hodín kedy sme mali plachty. Horná šipka na mapke na prvom obrázku označuje miesto, kde sa teraz nachádzame, spodná šipka je Manitstoq, skadiaľ sme odišli.  Som zvedavý či uhádnete, čo kresba vpravo má znamenať. Do Upernaviku to teraz máme tridsať míľ.  

Aj keď Ralf vyzerá byť v kajute, ktorú si teraz delíme veľký, dvaja sme sa tam celkom slušne pomestili.

Okrem zimy, keď teplomer ukazoval mínus päť stupňov nič nenasvedčovalo, že sme v pobrežných vodách Grónska.

Postupne, s narastajúcimi stupňami severnej zemepisnej dĺžky začali pribúdať ľadovce. Vôbec ich nie je veľa, stále je ale nejaký neďaleko a občas upravujeme kurz. Viditeľnosť je stále dobrá, keďže máme ten polárny deň.

Tie bodky na hornej fotke sú vtáci, ktoré nedbajú na nebezpečie prevrátenia ľadovca.

V utorok, 2. júla sme prekročili severný polárny kruh, 66°34´ severnej zemepisnej šírky. Chlapci si naliali slivovice, ochutnali sme čokoládky ILLUI a ja som uvaril guláš. V salóne, keď som vypúšťal tlakový hrniec, to vyzeralo takto.

Ralf mal 4. júla narodeniny. Upiekol som mu už moju pomaly tradičnú tortu so sviečkou a zaspievali sme mu.

V ten istý deň štvrtok, 4. júla 2019 sme pri ostrove Kangeq, kde chalani plánujú liezť. Osemsto metrov vysoká stena vyliezajúca rovno z vody strmo na vrchol ostrova vzbudzuje rešpekt.

Chalani poobzerali a o hodinku sme zakotvili na krásnom kotvišti na ostrove Nutarmiut. Na mapke, číslo 136 je kotvisko, spodná šipka je stena. Z kopca nad zátokou je vidno stenu ostrova Kangeq, vzdialenú desať kilometrov.

Vyrušil som na prechádzke milú rodinku. Tak som si ich rýchlo sfotil a utekal preč, aby som ich nerušil. Zajtra, 5. júla chcú chlapci vyrážať do steny.