Vlastná loď – 3. pokračovanie a záver

15. január 2017 – Nadišiel čas aby som konečne uzavrel tému. Tak k veci. V príspevkoch ako si zadovážiť vlastnú loď som sa venoval lodi pre Jadranské a Stredozemné more. Pravidlá pre výber lode na oceánsku plavbu sú rovnaké, iba by som navrhoval niektoré veci navyše. Možno sa pri opise vyskytne duplicita s minulými článkami, ale opakovanie je matka múdrosti.

Generátor – písal som, že benzínový generátor Honda, 1000, alebo 2000 Wattov je dobré mať na palube aj v Stredomorí. Určite by som čosi také odporúčal aj pre oceán. Možno by stálo za úvahu mať zabudovaný, naftový. Ja síce mám 5700 wattov, ale myslím, že 2000 – 3000 bohate stačí. Výhoda je spoločná naftová nádrž pre motor a generátor. Ušetria sa bandasky na benzín a manipulácia s nimi.

Naftová nádrž – kým v stredomorí – o Jadrane ani nevraviac – stačí 200 až 350 litrov, na oceán odporúčam minimálne 500 litrov. Keď nijako inak, aspoň chýbajúce množstvo v bandaskách. Ono sa to nezdá, ale stačia 3 dni bezvetria, čo nie je nič výnimočné. Potom nám ostáva čakať na vietor, alebo vrčať motorom. A zrazu sa zásoby míňajú. 

Veterný generátor – Je takmer nutné ho mať. Počas plavby so zadným vetrom, aký v pasátoch býva veľmi veľa vody nenamúti. Je ho výkon začína stúpať od rýchlosti vetra 15 uzlov. Vietor v Atlantiku je v priemere 4 Beauforta, teda 12 až 16 uzlov. Pri zadnom vetre od oho odpočítame rýchlosť lode, a sme radi, ak nám veterný generátor dá 2 Ampéry/hod. Ale… Keď sfúkne viac a na pár dní, tak veterná elektráreň si vyslúži náš obdiv. No a na kotve, keď fúka tých 15 až 20 uzlov, môžeme “zvárať”. Samozrejme, nejedná sa o lacnú záležitosť. Ja mám na lodi toto:

IMG_2683

Solárne panely – Ja mám dva kusy s výkonom 100 Wattov, tretí riadok odspodu.

IMG_2687

Dajú do bateriek v priemere 80 Ah za deň. Život bez nich si neviem predstaviť. 

Vodná elektráreň – Ja som svoju prestal používať, pre zlú manipuláciu s ňou. Keď bolo bezvetrie, alebo slabý vietor musel som ju demontovať a keď začalo fúkať jej spätné osadenie  prúde vody dalo vždy zabrať. Nové produkty tento problém vyriešili a priznávam, že do toho zainvestujem. 

IMG_2685

IMG_2688

Detto nie lacné. Ale 42 A/hod pri maximálnom výkone znamená cca 10 A/h pri 5-tich uzloch rýchlosti lode. A to už je naozaj čosi. Pravda, na kotve to Ampére nevyrába, ale veď máme solary a veternú elektráreň. Kombináciou týchto troch produktov si zabezpečíme dostatok elektriky. Možno sa to niekomu zdá zbytočné, ale akékoľvek nepohodlie vrátane procesu šetrenia je ďalší spúšťač možného konfliktu v posádke. Preto je dobré mať aj generátor. Niekto povie, že veď sa dá dobíjať aj motorom, Ale čo ja viem? Názor oproti názoru.

Vodná nádrž – Denná spotreba vody na štyroch ľudí vrátane varenia 20 litrov. Násobok 21 dní nám dá 440 litrov. Iste, dá sa aj šetriť a mať spotrebu menšiu, ale načo sa trápiť? Okrem toho treba mať rezervu a chceme sa aj umývať. ja mám dve nádrže po 250 litrov a to je v pohode. Ale… kým na Atlantiku prejdeme oceán za 3 týždne a okamžite máme prístup k pitnej vode, v Tichom oceáne som zažil, že sme sa k vode nedostali dlhší čas. Na Tonge nám pomohla silná búrka, kedy sme polovicu noci naberali dažďovú vodu do vedier a vylievali do nádrže, kým nebola plná. Skvelá vec je odsolovač. Ja mám svoj ešte z Civetty, vyrobí 5 litrov za hodinu. Pri objeme nádrže 500 litrov mi to bohate stačilo. Odporúčam ale minimálne 400 litrov nádrž a odsolovač. Tiež to stojí zopár peňazí. 

IMG_2693

Najlacnejší je za 6500 euro a vyrobí 35 litrov za hodinu. Kým funguje. Treba sa preto o zariadenie poriadne starať. Ja mám toto čudo na fotke vpravo hore za 3300 Eur.

IMG_2692

Prijateľná cena a podľa mňa dostačujúca kapacita. Opäť vec možností a názoru. Ako som písal, keď to funguje, paráda. Na katamarane “Free and Breezy” vyrábali toľko vody, že ju používali aj na splachovanie wecka. Kým to pracovalo. V Južnom Atlantiku sa im to pokazilo a krátko pred Brazíliou už boli Mike, Roger a Marco máličko smädní. Preto tie objemy nádrže. Koncept vody v lodi by mal byť postavený predovšetkým na zásobách a odsolovač by mal byť doplnok a rezerva. Môj názor.

Záchranný ostrovček – Najlepšie je preštudovať si link:

http://www.gaelforcemarine.co.uk/en/Ocean-Safety-Charter-ISO-9650-Liferaft-4-Man/m-2399.aspx

Tu sa dá nájsť všetko o záchrannom ostrovčeku. Dôležité je, aby spĺňalo ISO-9650. Samozrejme aj záchranné a bezpečnostné prostriedky na lodi treba mať podľa predpísaného množstva na lodi. Nie je výnimkou, keď úrady vykonajú kontrolu. 

Ale nie o tom chcem písať. Ku záchrannému ostrovčeku treba v osobitnej nepremokavej taške mať aj iné veci, od ktorých môže závisieť život. Ešte raz tento obrázok:

IMG_2692

tentokrát vľavo hore je ručný odsolovač. Podľa návodu sa dá za minútu napumpovať liter vody. No… Svaly sa unavujú a tak. Ale aj keby sme napumpovali liter za 10 minút, sme zachránení. K tomu ešte navyše toto:

IMG_2691

Podľa intenzity slnka to vyprodukuje 0,5 – 2 litre vody denne. S týmito odsolovačmi nebudeme nikdy smädní. 

Satelitný telefón – Sú dve možnosti. Irídium a Immarsat. Každé má svoje pre a proti. Je to ale téma, ktorá sem teraz nepatrí. Ja mám na svojej lodi oboje a je to popísané v kapitole “Oboplával som svet”. V každom prípade odporúčam mať aspoň toto:

IMG_2689

V priemere minúta hovoru stojí 1 Euro. Závisí od množstva minút, ktoré si zakúpime. Výhodou je, že bez poplatku sa dajú posielať krátke jednovetové maily. Pokiaľ je na SIM karte stále aspoň jedna minúta. Prístroj spolu s ručným GPS by mal byť pribalený k výbave záchranného ostrovčeka. Veď čo už môže byť krajšie, ako zavolať po potopení lode zo záchranného ostrovčeka svojej milej, že sme teda v riadnej riti.

Plavba so zadným vetrom. Ono sa to môže vidieť čudné, že čo je na tom ťažké. Je. Vektor vetra priamo zozadu a vlny, ktoré kolíšu loď dokážu riadne pozametať s plachtami. Tie naberajú a vypúšťajú vietor v závislosti od kývania a hlavne pri slabšom vetre to riadne plieska. Plachty trpia jedna báseň. Poloha na motýľa s pňom na kosatke je dobrý nápad, ale hlavná plachta, aj v pevne uchytenom rahne s preventerom dokáže vydávať pri plieskaní zvuk trhajúci uši. Riešim to kosatkou a búrkovou plachtou v polohe do motýľa s dvoma pňami.

IMG_6184 (1024x768)

Výborný je Genaker, kvoli jeho pomerne ľahkej obsluhe

IMG_6039 (1024x768)

a parasailor.  

IMG_5758 (1024x768)

Morská kotva – Aj keď som to chvalabohu nikdy nepoužil je to NUTNOSŤ! Opäť samostatná téma. Kto si chce preštudovať niečo podrobnejšie, tu je link:

http://www.jordanseriesdrogue.com

Vyzerá to takto:

21

Musím podotknúť, že je to mimoriadne zaujímavé čítanie, ale v angličtine.

Veterný autopilot – Zázrak zázrak zázrak. Ten môj 6 krát Atlantik a okolo sveta. Ušetrí energiu, ktorú by sme minuli na elektrického autopilota, spoľahlivo kormidluje podľa vetra. A zasa ďalšia obrovská téma na preštudovanie. Že je možné ho montovať na každú loď, dokumentujú nasledovné fotky:

IMG_2694

IMG_2700

IMG_2695

IMG_2699

Peter Forthmann, konštruktér Windpilotu. Človek, ktorý si zaslúži miesto v histórii jachtingu, aj keď sa sám veľa neplavil. Jeho veterné kormidlo sa dostalo do všetkých kútov sveta na tisícoch plachetníc, ako spoľahlivý, tichý, večne pracujúci, nikdy hladný a smädný a nekonfliktný člen posádky. 

IMG_2698

Plyn – Troj kilová modrá fľaša, aká je bežná vo svete priemerne vydrží 2 týždne. 4 fľaše vydržia teda 8 týždňov, čo by mal byť dostatok. na plavbu okolo sveta cez Panamu. Ja som mal zásoby plynu na 12 týždňov. 

Záver – Atlantik je obrovský cieľ. Ale divili by ste sa, o čo je život v ňom jednoduchší a lacnejší ako v Stredomorí, vrátane Jadranu. Či na Madeire, Azoroch a Kanároch, ale aj na mnohých ostrovoch v Karibiku ste vlastne v Európskej únii. A keď nie, nie je to o nič horšie. Pobyt na kotve je zadarmo, maríny na Azoroch a Kanároch sú v porovnaní s Chorvátskom za babku. 

Ak máte takýto cieľ a prostriedky, je pred vami nádherná budúcnosť. Ale…

Nikdy nezabudnite na údržbu, komplet záchranné prostriedky, perfektnú obsluhu VHF a reči. Ostatné prinesie život. 

a ešte… Urobte si zoznam uloženia vecí na lodi. Bez toho nikdy nenájdete to, čo práve potrebujete. Loď je strašne malý priestor na život, ale jeho veľkosť úmerne narastá s neschopnosťou nájsť predmet, ktorý je práve v tom okamžiku tak dôležitý pre našu existenciu.

Fotky sú použité z katalógu ShipShop. Na stránke 

www.shipshop.de

sa dá stiahnuť PDF katalóg.