14. Pre jachtárov (alebo pre každého) – 8. november

8 november – V noci boli búrky silný vietor, ktorý loďou dosť otriasal, ale kolíska, v ktorej sme uložení držala. Ráno bolo ešte upršané.

01

S Jožkom sme čas sme využili prechádzkou po maríne, ku práčke. Čisté pblečenie začalo byť úzky profil.

03

02

V lodi nepršalo, rozhodli sme sa teda posunúť pánty plynového sporáka viac dopredu. Túto operáciu som plánoval dlhší čas, sporák pri veľkých vlnách narážal na zadnú stenu. Najprv sme to celé zvesili z pántov,

04

vyrobili nové podložky pod pánty, tie po rôznom názorovom vymeriavaní osadili, upevnili pánty a sporák položili do jeho novej kolísky. Čas pri tom pekne ubiehal, bolo už popoludnie.

05

06

07

Minulo sa instantné droždie. Ešte predvčerom som ho chcel kúpiť, ale nemali. Zástavka v pekárni ma síce obohatila o kvások, ale chlieb, ktorý som dnes upiekol nám veľmi nenarástol.

08

09

Nevadí, ako chlieb vo vajci to bude dobré a včera som v Messolongi instantné droždie kúpil. Vlastne, s kváskom som dnes piecť nemusel, ale chcel som si to vyskúšať. Schyľovalo sa ku ďalšej búrke. Jožko, ktorý dnes často musel prerušovať prácu kvôli dažďu, stihol včas zvesiť prádlo a už hrmelo a lialo.

11

10

12

Nedai sme sa počasím odradiť a pustili sme sa do servisu závesného motora.. Dali sme ho pod loď, tam neprší.

14

Najprv to bol motorový olej. Starý sme vypustili do fľaše a nový naliali po predpísanú hladinu.

15

16

Nsledoval prevodový olej v nohe. Po vypustení starého sme nový olej  tubou pretlačili zospodu až po vrchnú výpusť.

17

18

Použitý olej som vylial v zbernej nádobe v maríne, pri recepcii. Na záver sme sa pustili do úložného priestoru za kormidlom. Vybrali sme rezervnú kotvu a núdzové kormidlo, ktoré beriem domov aby sa prerobilo. Je zbytočne príliš veľké a ťažké.

19

Priestor z kormidlom je naozaj veľký, mávam v ňom bicykel, núdzové kormidlo a bandasky

20

podo mnou je vidno priečne a pozdĺžne rebrovanie, ktoré je po celom trupe a robí loď naozaj pevnú a odolnú vo vlnách. Na záver dňa ešte prebehla inžinierska činnosť, teda debata o tom, ako by malo byť nové núdzové kormidlo koncipované. Odbornú tému zanedlho vystriedalo varenie, vyprážaný syr so zemiakovým šalátom a neodmysliteľnou majonézou light.

21

22

Napriek nepriazni počasia a Jožkovou nespokojnosťou, že dnes nemohol veľmi v prácach pokročiť, tento deň bol dobrý.