9. Pre jachtárov (alebo pre každého) – 3. november

3 november – Ráno ešte pred raňajkami som sa pustil do výmeny impelera vo vodnom čerpadle na slanú vodu. V manuáli údržby sa píše, že výmena je potrebná každých 1000 motohodín. A ten čas nastal. Prístup je obmedzený

01

a trvalo mi polhodinu, kým som starú súčiastku dostal von.

02

Opačný proces a výmena je ukončená

03

04

Jožko začal pracovať na vrchu prednej rampy, venuje sa detailom.

05

06

07

S Lubom sme sa pustili do ďalšej, pre mňa nevďačnej práce, výmena oleja v prevodovke prenášajúcej otáčavý moment motora na propeler. Najprv bolo treba vypumpovať starý olej. Trvalo mi hodnú chvíľu, kým som pumpu a hadice pripravil, len aby som zistil, že stará pumpička na olej je nefunkčná. V neďalekom obchode som kúpil novú a keď nepočítam svoju nemotornosť, umocnenú jedným rokom, kedy som túto činnosť naposledy robil, už to išlo.

08

09

10

Tou istou pumpou sme nový olej dostali dnu. Ono sa to ľahko píše, ale olej sa nenalieva tak ako pri motore. Aby sa zamedzilo vzduchovým bublinám, olej sa pumpuje odspodu. Dáva to dosť veľký odpor, rozboleli ma ramená a musel som mať v pumpovaní prestávky. Aby som to skrátil, to čo by odborníkovi trvalo jednu hodinu, nám zabralo pol dňa. Nevadí, máme to za sebou, nabudúce budeme rýchlejší.

11

Hnev z mojej nešikovnosti som išiel rozbicyklovať. Je večer, mali sme fazulovú a uložíme sa pomaly do postele. Zajtra pokračujeme v treťom a poslednom základnom nátere na trupe, Jožko má program jasný a nám sa určite čosi ešte pritrafí.

.