Dennik plavby 87 – Posledná etapa

Táto časť bola akoby za odmenu. Aj keď okrem piatich hodín na prednej plachte prvú noc sme zvyšok prešli s použitím motora a vôbec mi to nevadilo. Málo kývania a napriek tomu, že sme iba dvaja, dostatok spánku. Ralf varil nemecký recept, klobásu so zemiakovou kašou a dusenou kapustou, ja som pripravil fazuľovú polievku a špagety alio olio. Raňajky boli v znamení vajíčok a palaciniek. Dvakrát horúca sprcha, cez deň slnko a krátke rukávy. Kabínu sme nezatvárali a aj noc, aj keď chladnejšia, v pyžame. Dokonca som odložil spacák a vybral ľahkú perinu.

No… komfort, aký som už ani nepamätal bol osladený krásnym východom slnka a delfínmi, čo nás sprevádzali asi dve hodiny. Akoby nás more chcelo odškodniť za útrapy, počas plavieb na Island a do Írska.

Doprava nákladných a rybárskych lodí zhustla, ale nič s čím by sme si nevedeli poradiť.

Dokonca nás prvú noc cez vysielačku kontaktoval rybársky čln asi míľu od nás. Upozornil nás, že mení kurz a prekrižuje nám trasu. Tak toto som ešte u rybárskych lodí nezažil. Oni menia kurz kedy sa im zachce a bez upozornenia, niekedy to vyzeralo, akoby naschvál. Iný kraj, iný mrav. Toto by vlastne malo byť samozrejmosťou, komunikácia znižuje riziko zrážky.

Prúd je v tejto časti, medzi Írskom a Anglickom necelý uzol, tak sme raz išli šiestimi, inokedy štyrmi uzlami, striedajúc to zhruba každých šesť hodín, podľa prílivu a odlivu, ktorý má na túto oblasť veľký vplyv.

V noci 27.augusta sme minuli maják pri Wolf Rock, Vlčej skale, a okolo juhozápadného cípu Anglicka sme postupne zmenili kurz z južného na východný.

Po ďalších 70 míľach sme pred vstupom do ústia rieky Yealm. Ani tu ešte ostražitosť nekončí. Vplávať do rieky je možné iba v polovici prílivu do polovice odlivu, teda v šesť hodinovom intervale. Hĺbka uvedená na mape je pri vstupe jeden meter, teda pri maximálnom odlive. Navyše je tam veľmi úzko, bójky na mape treba míňať  tesne ľavobokom. Približovací kurz určujú dva námerové stožiare. Správny približovací kurz máme, ak sú v zákryte.

To sme už vnútri a uväzujeme sa na bóji pre návštevnikov. Civetta II tu zostane sedem mesiacov. Víta nás Mark Studd s kapitánom prístavu. Vypínam motor ako vo sne… S Ralfom sa objímame, dokázali sme to, dokázal som to.

Ešte doplnim nejaké články