Denník plavby 89 – posádka

Sám by som nikdy nebol schopný prejsť túto trasu. Poznám viacerých oceánskych jachtárov ktorí dokážu fungovať sami dlhé obdobie. Nie je to môj prípad, nedokázal by som to. Ani fyzicky, ani psychicky. Bola to rodina, priatelia, jachtári, horolezci, bez ktorých by som to nikdy nezvládol. Za to, a za to, že dokázali (či vlastne museli) so mnou vydržať im patrí obrovská vďaka.

Manželka Violka, ktorá bola na palube z Norfolku do New Yorku v USA. Má nekonečnú trpezlivosť s mojimi úletmi, naopak s dcérami ma podporujú.

Ivetka Súkeníková, ktorá bola na tej istej etape, z Norfolku do New Yorku. Jej ambiciózne organizačno-navigačné plány sa jej všade na súši, agilným, nebojácnym, odhodlaným, nekompromisným a súčasne pozitívnym prístupom podarilo naplniť na 108%. Za to jej patrí môj obdiv. Neviem, či ju nezačnem prehovárať, aby išla pracovať ku mne. Práve tieto vlastnosti sa najviac požadujú od zamestnancov.

Sesternica Martina Kalfařová, ktorá na etape z Korfu do talianskej Santa Maria di Leuca svojím neúnavným rozprávaním nedopustila, aby som čo i len na okamžik zadriemal.

Karol Tomasch a Karol Rosmány, ktorí boli na palube zo Španielskeho Aguadulce na Tenerife. Skvelí jachtári a super partia. Vyriešili niekoľko technických problémov na lodi, hlavne pri výmene vodného čerpadla a expanznej nádrže.

Peter Klesz, ktorý vystriedal sesternicu Martinu v Taliansken Leuce a vystúpil na Sardínii. Pred Sardíniou nás chytila slušná búrka s bleskami.

Uwe Barunert, Ralfov priateľ z Nemecka, ktorý sa vynikajúco orientoval v lanách v kokpite počas plavby cez Atlantický oceán do Karibiku a z Islandu do Nemecka. Zapálený rybár, ktorý nahadzoval návnadu bez ohľadu na to, či sme v chladničke mali jedného, žiadneho, alebo dvoch tuniakov.

Audrey a Jack Darville, priatelia z Kentucky. Jack so mnou absolvoval viacero plavieb, bol pri tom, keď som v Južnom Atlantiku spadol cez palubu a aj on sa s Ferom Lindnerom a Stenlym Zelenským pričinil o to, že tu ešte stále som. Audrey a Jack sa nepridali ani tak pre to, že sa chceli plaviť. Oni mi chceli pomôcť pri vstupe do USA. Ušetrili mi kopu času a námahy, ale hlavne mi svojou prítomnosťou dodali viac sebavedomia.

Allan Bohm a Palino Prepiak. Museli to so mnou vydržať z Grónska cez studený, veterný Severný Atlantik. S frekvenciou pár rokov urobíme vždy čosi zaujímavé. začali sme v roku  2010 na plavbe z Guadeloupe v Karibiku na Faial na Azorských ostrovoch. Nasledovala plavba cez Atlantik v roku 2012 s Allanom. Verím, že tradícia vydrží a o pár rokov opäť čosi podnikneme.

Horolezci Mišo Sabovčík Silvia Krištofovičová, Gabo Čmárik, Martin Krasňanský, toten pilotek Juro Koreň a ich priateľ Laco Kossár. Mišo so Silviou boli v posádke v Stredozemnom a Labradorskom mori, no a s ostatnými v Grónsku. Vynikajúca partia, chalani s veľkými ambíciami, vynikajúci lezci. Vďaka, že to na Civette II vydržali päť týždňov. Tlačili sme sa siedmi, nebolo to vôbec jednoduché.

Ralf Jägger, priateľ, ako on sa sám predstavuje, z východného Nemecka. Vynikajúci Jachtár, pracant a pozitívna povaha. Dokáže vydržať celé dni bez jediného piva a rýchlo to vie dohnať v civilizácii. To už je s ním naozajstná zábava. Nastúpil v New Yorku a bol až do konca, takmer štyri mesiace. Z New Yorku do St. John na New Foundland sme boli mesiac na lodi iba dvaja, ako aj teraz, z Írska do Anglicka. Skvele sme spolu vychádzali, žiadne nedorozumenia. Povedal by som, že tomu výrazne pomohol vzájomný rešpekt.

Pepo Kadlčík, super chalaň z Českých Budejovíc. Pred plavbou a aj teraz, keď sa plavil z Grónska na Island veľa pomohol s elektrikou. Vlastne sa z neho stal aj vodoinštalatér, keď sme menili vodné čerpadlo na Islande.

Na záver si nechávam Riša Outratu. Tak dobrého, ochotného chlapca len tak nenájdeš. Na neho sa nedá ani hnevať. Na lodi bol od Kanárskych ostrovov a v New Yorku vystúpil. Rišo, si kedykoľvek vítaný na palube, teda ak ti to umožnia nové povinnosti.

Aj keď neboli na palube, musím spomenúť ľudí, ktorí mi pomohli z pevnej zeme. Briana Foxa a Joela z Tampy na Floride, Tima a jeho ženu Tracy zo St. Augustine, USA. Poznáme sa z plavby okolo sveta. Brian mi veľmi pomohol s prvými krokmi v Miami. Tim a Tracy sa nám venovali a pomáhali s logistikou.

A ako by som moho nespomenúť Marka Studda a jeho ženu Gudrun, ktorí nás odprevádzali na Tenerife a vítali v Anglicku, v ústi rieky Yealm, kde mi Mark vybavil prezimovanie.  

Ďakujem Veronike a Dagmarke za zabezpečenie mojej lekárničky a rýchlo školenia prvej pomoci. Zuzke Balaschovej patrí vďaka za promptné vybavenie poistenia lode v týchto málo frekventovaných oblastiach. Fero Lindner, tvoje informácie o stave ľadu mi prinášali kľud.

Vďaka všetkým, čo ma sledovali na stránke a písali mi. Pomáhalo to.

Dúfam, že som nikoho nevynechal. Ak áno, určite mi to napadne a doplním. Som už v Londýne, ležím v posteli v hoteli, píšem tieto riadky a hlavou mi stále behajú čerstvé skúsenosti a ja si to snažím utriediť.