Plány do budúcnosti

11. august – pred pár mesiacmi ma oslovili horolezci Martin Krasňanský a Mišo Sabovčík. Spolu s Ďurom Koreňom a ešte možno niekým ďalším majú v pláne vyliezt čosi v Grónsku a zostup riešiť zoskokom s padákom. Nedávno čosi podobné absolvovali v Antarktíde s plachetniciou “Altego”,Jirka Denka.

No a keďže aj v tom Grónsku sa musia k tej skale taktiež voľajako dostať, navrhli mi spoločnú slovenskú jachtársko horolezeckú expedíciu.

Ľahko sa to povie. To sa tam musím najprv doplaviť. Vznikol teda plán. V januári 2019 opustím sladké Grécko, aby som bol koncom januára v Gibraltári a v polovici februára na Kanárskych ostrovoch.

Odtiaľ začiatkom marca smer Karibik, na Bahamy, popri východnom pobreží USA sa patrí zastaviť v New Yorku. Pokračovať sa plánuje ďalej na sever popri Kanadskom pobreží, Halifax, St John a cez Baffinov záliv do Nuuku, hlavného mesta Grónska, kde dúfame byť koncom júna. Po lezeckom podnikaní, najneskôr v polovici augusta plavba naspäť cez Island, Írsky kanál, južné Anglicko, Biskajský záliv, Portugalsko a kruh by sa uzavrel opäť na Kanárskych ostrovoch v októbri.

Časť horolezcov mi pomôže v stredozemnom mori a z Halifaxu do Grónska. Zvyšok priletí do Nuuku. To nás bude na lodi pomerne dosť, ale chalani sú na tlačenicu zvyknutí.

Po predbežných debatách by sa celej plavby mal zúčastniť Ralf Jägger,

môj nemecký priateľ, z ktorý sa poznáme od plavby okolo sveta a spolu sme boli v posádke “Celebrate” na plavbe z Grónska na Aljašku, cez Severozápadnú cestu. Predbežné dohody o účasti na plavbe s priateľmi sú na stole, ale nič konkrétne. Času je zatiaľ dosť.

Asi to vyzerá odvážne, ale pristupujem k príprave a štúdiu so všetkou mnou vrodenou nezodpovednosťou.