07 Trochu vody v lodi – Oberwinter

Druhý aprílový deň, mám narodeniny. Nechválim sa, načo. Niežeby som sa nechcel pochváliť vekom, mám 63, ale máme tu iné starosti. Peter ma ale pozná a gratuluje mi sám od seba. Miloš sa pripája. Pekne, že Peťo nezabudol. Pri rannej kávičke, už po zvyčajnom rutinnom frmole chalani vyrážajú. Cieľ je Prístav Oberwinter, na kilometri 639.

Počasie praje oveľa viac, ako predošlý deň. Využívam to a sadám na bicykel. Príležitostí je tu naozaj veľa, na cyklo-chodníkoch by sa jeden vedel stratiť.

Urobím dvojhodinový okruh a vraciam sa späť ku Rýnu. A čo čert nechcel, na opačnej strane rieky vidím bielu bodku.

Chlapcom sa počasie vylepšuje, veľa fotia a neustále ma zásobujú tým čo vidia a kde sú. Preplávali hlavným mestom, Bonn.

Dostávam sa do dnešného cieľa a so správcom prístavu sa za dvadsať Eur dohodnem o prespatí. Prístav malebný, zátoka pri rieke, všetkým potrebným vybavený, tak ako vlastne dosiaľ a všade.

Volá mi Peťo, v lodi je voda, nie veľa, ale predsa mi volá. Mrazí ma, spomínam si, že keď som bol v Emmerichu na lodi v novembri a januári, musel som čerpať. Vysvetľujem Peťovi, ako zapne čerpadlo. O hodinu nesôr vidím lodičku, chlapci sa uväzujú. Okamžite kontrolujem vodu a s hrôzou vidím z hriadeľa kvapkať. Nie nejako výrazne, povedzme kvapka za každých desať sekúnd. Vieme ale, ako to s tými kvapkami môže dopadnúť.

Mám po nálade. Je večer, zajtra zavolám Mišovi Navrátilovi, čo s tým. Dovtedy sa hádam neutopíme. Ale trápi ma predstava, že budeme niekde musieť vybavovať žeriav a opravovať nejaké tesnenia. No… Loď stála 17 rokov na suchu, tak mohlo vyschnúť všeličo.

Aby to nebolo všetko, na predošlom státí, v maríne Porz som si zabudol cyklistickú bundu v miestnej sprche. Bolo mi ľúto o ňu prísť, nasledoval 35 kilometrový trip v poobedňajších zápchach, ktoré som naozaj skvele trafil. Našťastie, bunda tam stále visela. 35 kilometrov nazad, chalani hladní čakali pri ceste. Výber pohostinstva bol slabý, ale natrafili sme na pizzeriu a mali tam naozaj výbornú pizzu. To už bol večer, zaľahli sme spať. Ráno pokračujeme v mieste, kde sme dnes skončili.