Whisky Galore

Tento názov v preklade znamená “Hojnosť whisky”. Tak je pomenovaná kniha a dva rovnomenné filmy, skutočný príbeh, ktorý ma zaujal.

Keď som ešte doma študoval sprievodcu po Škótsku, žhavý po akýchkoľvek informáciách, dostal som sa k úžasnému príbehu z čias druhej svetovej vojny. Nakoľko o udalosti bolo v sprievodcovi iba zopár viet, ponoril som sa do gúgľovania. Príbeh, ktorý sa udial v roku 1943, bol dvakrát sfilmovaný, v roku 1949 a 2016. Stiahol a pozrel som si obidva filmy a veľa som sa pri nich nasmial. Nie preto, že by vo filme bolo množstvo komických scén. Vlastne veľmi ich tam ani nebolo. Ale najmä film z roku 1949 prekrásne vystihol mentalitu ľudí žijúcich v drsných podmienkach ostrovov Hebridy, na severe Škótska, kde zázračný nápoj zrejúci v dubových sudoch po dlhé roky necháva každý deň precítiť radosť so života, nápoj každodenne, v malých dávkach tak užívaný, ako materské mlieko pre dojča. Nápoj, ktorý nikdy nechýbal pri tvorbe dejín a ktorého vznik, výroba a zdokonaľovanie je príbehom tvoriacim históriu sám o sebe. Ten, ktorý opisujem „okorením“ fotkami z filmu „Whisky Galore“, aby som mu dodal šťavu.

Pred vyše osemdesiat rokmi míňala nákladná loď „SS Politician“ Vonkajšie hebridy, ostrovy, ktoré oddeľujú Škótsko od Severného atlantiku. Ráno, 5. Februára 1941 loď smerovala na sever. Vyplávala z Liverpoolu, jej cieľ bola Jamajka a New Orleans. Po preplávaní okolo ostrova „Isle of Man“, ktorý je v severnej časti Írskeho mora sa počasie zhoršilo. Vietor nabral silu víchrice a kapitán lode Beaconsfield Worthington prikázal zmeniť kurz. Na posádku, ktorá bola v očakávaní križovania zimného Severného atlantiku s číhajúcimi nemeckými ponarkami to bolo viac než dosť.

Neskôr sa veci výrazne zhoršili. Vietor dostal loď mimo kurz ešte viac a ráno 5. februára 1941 SS Politician narazil na útes blízko ostrova Eriskay.

Udalosti nabrali rýchly spád. Palivové nádrže lode sa roztrhli, motory prestali pracovať a posádke neostalo nič iné ako čakať na záchranu a tiež záchranu ich nákladu.

A tu za začína pointa nášho príbehu. Ostrovania v čase vojny prežívali takmer prohibíciu. Prísun whisky, ktorá bola súčasťou ich života ako rybolov, čaj a chlieb, bol pre lokálnu distribúciu tvrdo obmedzený. Takmer všetku produkciu škótskych paliarní zhltla armáda. Napokon prišiel deň keď sa zásoby whisky na ostrove minuli. Vo filme, najmä v tom z roku 1949, je krásna scénka, keď návštevníci pubu ostanú v nemom šoku po tom, keď im barman oznámi, že niet čo nalievať.

Tí starší stratia chuť do života a prajú si iba jedno. Aby si pred smrťou mohli dať aspoň jeden pohárik života budiča.

Núdzový signál zo stroskotanej lode zachytili aj na ostrove a dvaja rybári sa vydali na člne zistiť škody, ku ktorým došlo na neďalekom útese. Zanedlho narazili na posádku zo stroskotanej lode v záchrannom člne.

Zatiaľ čo domáci navigovali stroskotancov do prístavu rybárskej dediny na ostrove Eriskay, padla otázka, aký bol náklad lode. Bavlna, lieky, sušené pečivo, ešte čosi ďalšie a na záver zaznelo 264 000 fliaš whisky, znela odpoveď. Tak to záchrancov úplne zložilo.

Po príchode do dediny sa správa ústnym podaním bleskovo rozšírila .

Pre ostrovanov, ktorí boli závislí od skromných prídelov whisky to bola príležitosť, ktorú si nemohli nechať ujsť. Neoficiálni záchranári sa sformovali do tímov vrátane žien, oblečených doslova v handrách, aby si nezničili oblečenie od oleja vytečeného z vraku. Málokto si vtedy uvedomoval, že to, čo robia, je vlastne krádež. Naopak, záchranu nákladu si vysvetľovali starým námorným zákonom: čo nájdeš na stroskotanej lodi, je tvoje.

Vo filmoch, ako naschvál, „záchrancov“ stopol kostolný zvon, ktorý oznamoval polnoc a príchod nedele, dňa božieho pokoja. Smädné hordy zastavoval sám najvyšší zástupca božieho zákona na ostrove.

Nedeľa bola v znamení omše a celodenného, napätého sledovania vraku v obave, že sa tento rozpadne a potopí sa.

Napokon sa obyvatelia dočkali. Úderom polnoci sa začala záchranná výprava ku vraku a jeho nákladu. Vo filme, najmä v jeho staršej verzii, sú prekrásne scénky. Debny s nápojom na lodi skutočne našli a transportovali ich na breh do bezpečného úkrytu v jaskyniach neďaleko pláže.

Ako inak, úspešnú záchrannú akciu bolo treba okamžite zapiť. Intenzita radosti z oslavy bola umocnená dlhodobým odriekaním a pitím čaju.

Dokonca aj tí, čo sa už chystali na večný spánok, ožili.

Akokoľvek, úrady nezdieľali názor ostrovanov a záchrannú akciu považovali za krádež. Na ostrov prišla polícia a prehľadala ho v snahe nájsť tekutý náklad. Ostrovania schovávali fľaše kam sa len dalo, alebo ich jednoducho vypili. Príbeh mal dohru na súde a zopár „záchranárov“ si odsedelo krátke tresty. To ale nezabránilo skutočnosti, že 24,000 fliaš whisky sa nikdy nenašlo.

Keď sa oficiálna záchrana nákladu ukončila, loď bola zaminovaná a potopená, v snahe zabrániť ďalšiemu jej prehľadávaniu. Napriek tomu celé roky sa na pláži z času na čas objavila vyplavená fľaša životodárneho nápoja. V roku 1987 miestni potápači našli osem neporušených fliaš. Dve z nich sa predali na akcii whisky za 12,000 Libier.