Windpilot

3. február – Ahojte. Minulý týždeň sme si s Violkou urobili výlet po Nemecku. Cieľom bol Hamburg, jeden z najväčších nákladných prístavov na svete, ale aj veľkomesto jachtárov.

IMG_0998

V Hamburgu žije konštruktér Windpilotu, legenda svetového jachtingu a priateľ, s ktorým sme sa dosiaľ poznali iba elektronicky, Peter Forthman.

pitti

Všetko sa zmenilo spomenutý minulý týždeň, kedy sme sa spoznali osobne. Ale od začiatku.

Celý príbeh sa začal v roku 2009 na jar, kedy som pri čítaní múdrostí oceánskeho jachtingu z knihy Bobyho Schenka, ďalšiej Nemeckej jachtárskej legendy a môjho jachtárskeho “Guru”, Bobyho Schenka narazil na zmienku o Windpilote. Vlastne to nebola zmienka, ale celá kapitola, ktorá bola zasvätená jednej z najúžasnejších vecí, aké som počas môjho jachtárskeho života spoznal. Veternému pilotu.

DSCF1021

Nemal som potuchy, ako zariadenie funguje, dočítal som sa, že sila vetra otáča malé kormidlo veterného pilota vo vode, ktoré pôsobením prudu pendluje.

Windpilot (768x1024)

Horné rameno kormidla, pri tom ťahá za lanká upevnené na kormidlovej páke, či kolese. Kormidlovanie je mechanické, bez spotreby elektrickej energie a mimoriadne spoľahlivé. Dnes, po siedmych rokoch prehlasujem Windpilot za zázrak. Odkormidloval šesť preplavieb Atlantického oceána a cestu okolo sveta. Samozrejme nie každú míľu, ale drvivú väčšinu. Zapli sme ho po vyplávaní z prístavu a nabratí kurzu a vypli pred cieľom, keď sa malo začať manévrovať. Zariadenie mi dávalo pocit komfortu a bezpečia. Za celú tú dobu som menil iba občas predraté lanká a vyťahané kladky. Kto má záujem zistiť si viac o Windpilote, tu je link: http://www.windpilot.com

Späť do minulosti. V apríli 2009 som mailom kontaktoval Spoločnosť Windpilot. Odpoveď od majiteľa, konštruktéra a obchodného zástupcu v jednej osobe, Petra Forthmana na moje prekvapenie prišla okamžite. Pýtal si fotky mojej lode, nákresy a po ďalších mailoch nasledovala objednávka a faktúra. Balík prišiel o desať dní na Slovensko a po ďalších mailoch a telefonátoch bol výsledok na svete. Civetta 1 bola pripravená na Atlantik

Obrázok 239

Čas ubiehal, míle pribúdali. S Petrom Forthmanom som ostal v kontakte, na jeho žiadosť som ho pravidelne informoval o mojom progrese. Samozrejme, stihol som sa pochváliť aj s lezením. Peter bol chtivý po akýchkoľvek informáciách a fotkách z plavby a aj z lezenia. Nasledovalo mailové potykanie si a po ďalších desiatkach mailoch náš vzťah prerástol na priateľstvo. Elektronické.

Po ukončení plavby okolo sveta som Petra požiadal, či by som mu nemohol poslať balíkom môj veterný pilot na údržbu. V januári každý rok je v Düsseldorfe, 400 kilometrov od Hamburgu, veľtrh lodí a lodných športov. Pôjdem sa tam pozrieť a cestou späť sa zastavím v Hamburgu pre moje zariadenie. Odpoveď prišla okamžite: “Nič neposielaj prines to keď pôjdeš na veľtrh. Údržbu urobíme spoločne a budeš spať u mňa, v posteli, v ktorej spal Jimmy Cornell a Boby Schenk.”

Viac mi nebolo treba. Uplynul polrok a Petra Forthmana som spoznal osobne.

DSCF1025

Peter bol vždy v mojích očiach ikonou jachtingu tak, ako Boby Schenk a Jimmy Cornel. Po dni strávenom s ním viem, že je to skvelý človek. Jeho srdečnosť bola úprimná, jeho poľská manželka je vynikajúca hostiteľka  a kuchárka.

DSCF1045

Peter ma previedol svojou fabrikou na Windpilot.

P1000983

P1000993

Pripravené časti na zmontovanie.

DSCF1031

DSCF1020

Vraj nemá núdzu o objednávky

DSCF1032

DSCF1034

Formy, ktoré si nechal pred rokmi urobiť, netreba meniť a s subdodávke vyrobené súčasti zariadenia dolaďuje vo svojej hale.

DSCF1037

DSCF1038

Spolu sme si sadli a Peter mi porozpával zopár klebiet.

DSCF1047

Pochválil sa, ako vybabral s nelegálnymi imitátortmi Windpilota. Vraj sa aj súdil, nakoľko jeho výrobok je patentovaný v celom svete, ale efekt bol slabý aj keď vyhral. Problém vyriešil tak, že nedvíha ceny. Výsledok je ten, že lacnejšie je objednať si originál, ako vyrobiť nespoľahlivú kópiu. A naozaj, konkurenčné firmy “WINDVANE” a “ARIES” sú takmer dvakrát drahšie. Sú aj ťažšie a zaberú viac miesta. Určite kormidlujú tiež spoľahlivo, ale moja spokojnosť s veterným pilotom vo mne vôbec neevokuje snahu porovnávať. Peter pracuje v dielni so iba svojou ženou. Nemá zamestnancov, stíhaju a krásne vedia vyžiť.

Porozprával mi, ako mu raz dávno Jimmy Cornell doniesol na opravu Windpilot, lebo prestal kormidlovcať. Bodaj by nie, vravel Peter, keď ho Jimmy vôbec neošetroval. Zasolený pilot sa zasekol a nekormidloval. Bolo teda čo čistiť.

To som už začínal cítiť pohromu. Ajajajajaj!!! Mám pocit, že ten môj nebude iný. Po plavbe som ho doniesol domov. Vo víre udalostí doma som sa ho nedotkol sedem mesiacov a teraz iba narýchlo hodil do auta.

Údržba sa začala

DSCF1024

 

DSCF1039

a s ňou aj hanba. Vraj toľko soli nemal ani Jimmy Cornell.

DSCF1030

DSCF1040

Keď peter videl ozubený prevod, povznesene sa zasmial. Ja som ho v roku 2012 mazal vazelinou.

DSCF1023

Tá tam bola doteraz. Ozubené súkolie je teflónové, nesmie sa mazať. Najlepšie je ho umývať prúdom vody, predtým teplou mydlovou vodou. Peter nielen jednotlivé časti vyčistil, ale niektoré vymenil za nové. Nechcel za to nič. Vraj je rád, že sa konečne našiel niekto lepší ako Jimmy Cornell. No… ďakujem. Dakujem Peter, za tvoju zručnosť a priateľstvo, ktoré ide v ruke so štedrosťou.

Sám seba nechápem. Počas plavby som si dal záležať na údržbe všetkého možného, len nie Windpilota. Asi to pramenilo z mojej viery v dokonalosť systému. Čo už. Opäť som múdrejší. Koniec dobré, všetko dobrý. Bude čo vyprávať pri táborovom ohni…

na záver oznam: Tento víkend, vo Vysokých Tatrách bude mimoriadne stretnutie, akcia Zuzky Balaschovej z Yacht-Pool, Sailing Day na snehu. Zuzka píše:

“Ucast definitivne potvrdila tato legendarna zostava: dr.Schoechl, zakladatel Yacht – Pool, renomovany pravnik v oblasti prav a zodpovednosti skipperov ( Nemecko),
Pani Jachtari :Vlado Porvaznik, Jozko Varsanyi a – dnes potvrdil ucast legendarny Richard Konkolski ( USA).”

Budíci týždeň dám info, ako to dopadlo.